tüntetés;Gréczy Zsolt;DK;incidens;cigánybűnözés;Gulyás Márton;Együtt-PM;Pásztor Albert;

2014-07-15 07:03:00

Megkövették Gulyást

Változatlanul provokációról beszél Gréczy Zsolt, a Demokratikus Koalíció (DK) szóvivője a szombati demonstrációjukon történtekkel kapcsolatban. A szóvivő lapunkon keresztül is megkövette Gulyás Mártont, a Krétakör ügyvezetőjét, akit a párt megmozdulásán többször is megütöttek. Gréczy továbbra is úgy gondolja, hogy az Együtt-PM-nek köze van a történtekhez és Gulyás maga sem járt el helyesen, amikor a "Cigányozás helyett baloldali megoldásokat" feliratú táblát nem a tüntető tömeg szélén, hanem annak közepén tartotta a magasba.  

Ha kiderül, hogy DK-tag bántalmazta a párt rendezvényén Gulyás Mártont, akkor ez az ember nem maradhat a párt tagja - jelentette ki Gréczy Zsolt. A DK szóvivője közölte, hogy a videófelvételek alapján nem ismerték fel, hogy kik inzultálták. Lapunkon keresztül is megkövette Gulyást, a Krétakör Alapítvány ügyvezetőjét, akit a szombati demonstráción többször megütöttek, ám továbbra is úgy gondolja, hogy az Együtt-PM szövetségnek köze van a történtekhez. De Gulyás sem járt el helyesen, amikor a "Cigányozás helyett baloldali megoldásokat" feliratú táblát nem a tüntető tömeg szélén, hanem annak közepén tartotta a magasba. Hasonló tiltakozó táblát mások is vittek, őket azonban nem bántottak ezért - tette hozzá a szóvivő.

Gréczy szerint sajnálatos incidens történt, amire előre gyanakodtak. Akkor ugyanis, amikor látták, hogy Gulyás Kalocsai Kingával, az Együtt-PM programszervezőjével és Jámbor Andrással, a szövetség volt főtanácsadójával sétál a megmozdulás helyszínén, DK-sok meg is kérdezték tőlük: "ugye nem lesz balhé"? Ezután a krétakörös ügyvezető bement a tömegbe, épp a kamerák elé, amit a szóvivő provokációnak nevezett. Szabad vélemény-nyilvánításra mindenkinek lehetősége van, de tudni kell, hogy a tömeg közepén senkit nem lehet megvédeni - mondta Gréczy, aki szerint azért is szomorú, ami történt, mert a baloldali ellenzék támogatóit elbizonytalaníthatja. A történtek ellenére a DK készen áll, hogy az önkormányzati választásokon az Együtt-PM-el közösen induljanak. Gréczy bejelentette, hogy szeptember 6-ára ismét meghirdetik az Ellenállás Napját.

Gulyás szombaton a Magyar Narancsnak idézte fel: azért ment tiltakozó táblával, mert nem ért egyet azzal, hogy a DK és az MSZP "tartalmi politikai megoldások helyett etnicista kártyát játszik ki annak érdekében, hogy szavazatot maximalizáljon. Amióta Pásztor Albertet jelölték Miskolcon polgármesternek, egyszer sem beszéltek arról, hogy milyen indokok szóltak mellette, pusztán a vállalhatatlan mondatait próbálták meg demokrata színben feltüntetni". Gulyás, "bizonyos fokú illetlenségnek" tartja amit tett, ám erre szükség van akkor, ha "egy láthatóan nem rasszista, nem etnicista párt elindul egy olyan veszélyes irányba, ami eddig Magyarországon a szélsőjobboldali pártokat és különböző csatolmányaikat jellemezte". Az ügyben garázdaság miatt nyomoz az V. kerületi kapitányság is.

A helyi baloldali pártok, valamint a Miskolc Lokálpatrióta Egyesület támogatását élvező Pásztor Albert tegnap bejelentette: "város-konzultációs sorozatot" indít azokkal akik támogatják őt, hogy közösen alakítsák ki Miskolc jövőjét. Miskolcért vállalja, hogy kezeli a nincstelenek problémáját, támogatja a feltörekvőket, de "a gátlástalanoknak" azt üzeni: "egész életemben a törvény és a rend szolgálatában álltam, a jövőben is erre számítsanak". A polgármesterjelölt tegnap kijelentette, hogy nem rasszista, és azt is, hogy nem beszélt cigánybűnözésről öt évvel ezelőtt.

                                         A rendőrség nem diszkriminál?

Vallás, bőrszín, nem, faji hovatartozás alapján a rendőr nem diszkriminálhat és nem is diszkriminál - jelentette ki Papp Károly országos rendőrfőkapitány. A főkapitányt és Pintér Sándor belügyminisztert egy más témában tartott tájékoztatón arról kérdezték, létezik-e az a gyakorlat, amiről több hír és videó is született, hogy a rendőrök apróbb szabálytalanságok miatt büntettek meg romákat, míg másokat ugyanazért nem. Pintér szerint a jelenség "nem gyakorlat". A rendőröket a jogszabályok irányítják, a jogszabályokat pedig nem a rendőrség állapítja meg, hanem a parlament dönti el, mi kerüljön bele a szabálysértési törvénybe - tette hozzá, rámutatva: ennek a szabálysértési törvénynek az ellenőrzését végzik a rendőrök a közutakon, ennek megfelelően intézkednek. Pintér reméli, "másféle intézkedés nincs". Egyértelműnek nevezte, hogy a rendőrök nem öltözködés, hovatartozás alapján ítélik meg a szabálysértést, hanem a törvény alapján. Papp Károly szerint minden egyes rendőri intézkedést egyedileg kell megvizsgálni. Jelezte: a jogorvoslati rendszer minden intézkedés alá vont állampolgárnak széles lehetőséget ad, hogy a rendőri intézkedéssel kapcsolatos kifogásait megtegye.
Ismert, az elmúlt hetekben az index.hu, majd nyomában több médium is olyan esetekről számolt be, hogy romákat papírzsebkendő eldobásáért, biciklijük hiányos felszereléséért, vagy egyéb enyhe szabálysértésért a rendőrök megbüntették. Az egyik legkirívóbb példa, hogy egy babakocsit toló cigány nő azért kapott büntetést, mert a babkocsit a járdáról letolta az úttestre, mert így kerülte meg a járdára kihelyezett kukát.

Muhi Erika: "Olyan, hogy cigánybűnözés, nincs"

Elfogadhatatlan és vállalhatatlan, ha egy, a közvélemény befolyásolására képes rendőri vezető erősíti a rasszizmust - mondta lapunknak Muhi Erika. A Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda (NEKI) igazgatója kizárólag jogvédői szempontokat hozott fel Pásztor Albert, a baloldal által támogatott független miskolci polgármester-jelölt ügyében, mert - mint mondta - nem akarnak beszállni semmilyen politikai játszmába, így szándékosan nem szólaltak meg az utóbbi hetekben.

Kiemelte ugyanakkor: olyan, hogy cigánybűnözés, nincs, s aki ilyet mond, az növeli a rasszizmust, a kirekesztést, ezzel pedig árt a magyar társadalomnak. Muhi azt is hozzátette: a bűnelkövetés mindig semleges színű, ezt pedig a hatóságok statisztikailag is igazolni tudják. A NEKI egyébként 2009-ben nyilvánosan elítélte Pásztor szavait, s az iroda igazgatója továbbra is elítélendőnek tartja, hogy egy rendőri vezető így nyilvánuljon meg. Muhi az ECRI, azaz a Rasszizmus és Intolerancia elleni Európai Bizottság 11-es számú politikai ajánlását is idézte, mely kiköti, hogy a tagállamok rendőrségeinek, illetve a rendőri vezetőknek feladtuk, hogy ne tartsanak fenn, s főként ne erősítsenek sztereotípiákat, amelyek a kisebbségi származásból fakadó megkülönböztetésre adhatnak okot. Az ajánlás szól arról is, hogy a hatóságoknak különösen ügyelnie kell erre a követelményre akkor, amikor statisztikai célú adatközlést végeznek. Mint ismert, Pásztor 2009-ben azt mondta egy sajtótájékoztatón: "Azt nyugodtan kijelenthetjük, hogy a közterületi rablások elkövetői cigány emberek. Igazából Miskolcon legfeljebb pénzintézetet vagy benzinkutat rabol ki magyar, minden más rablás viszont az ő részük." Kijelentése miatt az ORFK vezetője vizsgálatot indított és leváltotta posztjáról a miskolci rendőrkapitányt.

Muhi úgy fogalmazott: Pásztor szavai 2009-ben is károsak voltak,, de ma még inkább azok, hiszen felmérések kimutatták, hogy ma előítéletesebb a társadalom. Ha pedig egy rendőr vallás, bőrszín, nem, faji hovatartozás alapján megkülönböztet bűnelkövetőket, azzal táplálja a szélsőséges indulatokat. A bűnüldözés színvak kellene, hogy legyen - fogalmazott a NEKI igazgatója.