Bioritmus;Egyesült Államok;táplálkozás;

2014-08-31 09:15:00

Ugyanazt esszük mindnyájan?

Bár sok pozitív oldala van, a globalizáció kevésbé előnyös arcát mutatja a konyhában, mivel a többségében támogatott étkezési modellek veszélyeztetnek különböző, a kihalás szélén lévő termékeket. A kutatók és a környezetvédők riadót fújtak az Egyesült Államok Tudományos Akadémiájának egy tanulmányában. 

Egy olyan egységes piacon, amelyen a magas energiatartalmú, proteinben és zsírban bővelkedő élelmiszerek az irányadók, a termények homogenizálódnak, sok vidék elveszíti a jellegzetességét.

Búza, rizs és szója: az a kevés fajta, amelyben az emberiség leginkább bízott, ezt követik a magas energiatartalmú növények termesztése, mint az olajpálma és a napraforgó, amelyek származékait tömegesen az iparban használják fel. Azonban egyre ritkábban lehet találkozni a cirokkal, a kölessel és a rozsmezőkkel a mi égöveinken. Ezeket egészen a legutóbbi évekig, az afrikai népek tekintették életfontosságúaknak. A szokásoknak ez a változása súlyos következményeket idéz elő a földek számára: a rotáció hiánya valamint az intenzív és ipari kihasználás elszegényíti azokat. Egy másik probléma, amely nem kevésbé jelentős a növények szempontjából: az alapvető termények megfertőződése esetén más alternatívákkal kellene számolni.

Az International Center for Tropical Agriculture által vezetett kutatásokból kitűnt, hogy az étrend folyamatban lévő homogenizálódása legalább ötven év óta hordoz negatív következményeket a táplálkozásra és az élelmiszer termékeinek globális biztonságára nézve. A jelenlegi nyugati étrend uniformizálása sok afrikai és ázsiai országban kedvez a jóléti állam betegségei növekedésének – a magas vérnyomástól a cukorbetegségen át a metabólikus szindrómáig – amelyek kapcsolatban vannak a magas feldolgozottságú ételek túlzott fogyasztásával.

Eduardo Missioni orvos és a milánói Bocconi egyetem kutatója szerint „a piacok egységesítése egyre gyorsabb, és különböző globális erők az egyes államokra gyakorolt politikai befolyásukkal károsan hatnak az egészségre. Központi koordinációra lenne szükség azért, hogy ne engedjék meg a multinacionálisoknak, hogy csak a profit maximalizálására gondoljanak.”

Vittorio Sironi a milánói Bicocca egyetem kutatóközpontjának igazgatója azt vallja, hogy „az étrendi alkalmazkodás nehézségei, a gasztronómiai sajátosságok elveszítése, és az egzotikus ételek fogyasztása azzal a kockázattal járnak, hogy zavart okoznak egy sor kulináris kérdésben, és bizonytalanságot okoznak az étrend megválasztásában.” A modern ismeretek az élelmiszerek tápértékéről, és a kapcsolódó kockázati tényezőkről, amelyek meghatározzák az étrendet, jelentik a megelőzés alapját. „Korlátozva a zsír, a cukor és a só fogyasztását, és maximálisan az alkoholét is, határozottan ellensúlyozni lehet a rák, és a szív- és érrendszeri betegségek kifejlődését, valamit késleltetni lehet a megöregedés hatásait” mondja a professzor.