Nem kapott hosszú pihenőt a miniszterelnök, bekavartak az oroszok. Múlt héten, csütörtökön a bírák és ügyészek szakmai testületeként működő Legfelső Bírói Tanács (CSM) vizsgálatot kezdeményezett ellene, amiért az orosz Lukoil egyik romániai cégvezetője ellen indított bűnügyi vizsgálat negatív következményei miatti aggodalmának adott hangot. (A CSM a másik testület, amely megnyilatkozásai kapcsán mindig elhangzik, hogy Basescu befolyása alatt áll.)
A Lukoil botrány sem aprópénzekről szól. Az ügyészség 230 millió eurós kárt okozó pénzmosással és adócsalással gyanúsítja Andrej Bogdanovot, a Ploiesti-i Petrotel-Lukoil kőolaj-finomító vezérigazgatóját, ezért zár alá helyezte a cég nyersanyag- és árukészletének egy részét. A Lukoil-csoport alelnöke emiatt kilátásba helyezte, hogy bezárják a Ploiesti-i finomítót, de hét végén az újranyitás mellett döntöttek.
A bírói testület azzal vádolja a miniszterelnököt, hogy a kieső adóbevételek és a munkahelyek miatti nyilvános aggodalmával nyomást gyakorolt az ügyészekre, ami az igazságszolgáltatás függetlenségének megsértéseként értelmezhető. Pontaerre úgy reagált, hogy tiszteletben tartja az ügyészek függetlenségét, de felelőtlenség lett volna részéről azt állítani, hogy nem érdekli egy, a román államkasszába havonta 100 millió dollárnyi adót befizető és 3500 alkalmazottat foglalkoztató vállalkozás sorsa.
MonicaMacovei független államfő jelölt, aki egykoron még Basescu volt pártjának,a PDL-nek volt az igazságügyi minisztere és a korrupció ellenes ügyészség legnagyobb támogatója, mondhatni anyja, azonnal azzal vádolta meg Pontát, hogy jobban érdekli az orosz érdekek védelme, mint az igazság kiderítése és az államot ért kár megtérítése.
Basescu pedig a finomító esetleges bezárásának meglebegtetésére azzal válaszolt, hogy Románia nem tűri el, hogy a Lukoil fenyegetőzéssel próbáljon leállítani egy bűnügyi vizsgálatot: ha az orosz cég Romániában akar maradni, akkor be kell tartania a román törvényeket.
Bár Románia rákfenéje a korrupció, a korrupciós botrányok pedig valósak, de a korrupció ellenes harc inkább csak politikai eszköz az ellenfél lejáratására. Mivel az elmúlt évek során emiatt eléggé hitelét vesztette, vélhetően az elnökválasztás kimenetelét sem tudja befolyásolni.