Barack Obama;Egyesült Államok;félidős választások;Nate Silver;választási elemző;Rick Scott;

2014-11-05 06:36:00

Szoros verseny számos amerikai államban

Ha a republikánusoknak sikerül hat szenátori helyet elhódítaniuk a demokratáktól, többségbe kerülnek. A kormányzóválasztás is szoros.

Félidős választásokat tartottak tegnap az Egyesült Államokban. Az urnákat a nyugati parti választókörzetekben kelet-európai idő szerint ma hajnalban zárták.

A szavazás azonban már jóval korábban megkezdődött, több mint 16,4 millióan már személyesen vagy levélben előre leadták voksukat. A voksolás előre jelezheti, mennyire lesz eredményes Barack Obama hátralévő két esztendeje.

Bár a 44. elnök – a fehérházi szóvivő, Josh Earnest tájékoztatása szerint – optimista, bízik benne, hogy a demokratáknak sikerül megőrizni többségüket a szenátusban, s hasonlóképpen nyilatkozott Joe Biden alelnök is a CNN-nek, az esélylatolgatások mást mutatnak.

A republikánusoknak hat szenátusi helyet kell elhódítani a demokratáktól ahhoz, hogy megszerezzék a többséget. Ez pedig egyre inkább valószínűnek látszik.

Nate Silver választási elemző adatai tegnap azt mutatták, 76,2 százalékos az esély, hogy a republikánusok fordítani tudnak. Louisianában és Georgiában nem kizárt, hogy második fordulót kell tartani.

Erősödhetnek a republikánusok a képviselőházban is, ahol 17 plusz hely kellene a demokratáknak ahhoz, hogy fordítani tudjanak. Ezzel szemben a republikánusoknak komolyabb esélyük van arra, hogy további mandátumokat szerezzenek.

A Rothenberg Political Report 5-12, Larry Sabato „kristálygömbje” legalább 9, a Cook Report 10 plusz helyet jósolt a republikánusoknak. Ha 13 helyet nyernének, 1932 óta a legnagyobb többségüket érnék el a Real Clear Politics szerint.

Kormányzóválasztást 36 államban tartanak, s ezek közül legalább tízben a voksolás előestéjén is túl szoros volt a verseny, s nem lehetett megjósolni a végeredményt.

Az egyik legkiélezettebb harc Floridában folyt, ahol Rick Scott republikánus kormányzót az idén demokrata színekben indult volt republikánus első ember, Charlie Christ hívta ki.