Victor Ponta tegnap délutáni sajtótájékoztatóján bejelentette, folytatni kívánja a kormányzást 2016-ig a jelenlegi koalíció élén, az RMDSZ-t is beleértve.
Ezt azért hangsúlyozta, mert a nap folyamán estére újabb tiltakozó megmozdulásokat jelentettek be Bukarestbe és Kolozsvárra, amelyeken a 2012-es parlamenti választás eredményeképpen kormányzó Ponta-kormány lemondását követelik.
A szociáldemokrata pártban pedig olyan vélemények is elhangzottak, hogy az RMDSZ-nek a továbbiakban nincs helye a kormányzásban, mivel szavazóitól nem kérte Ponta támogatását, csupán lelkiismeretük szerinti voksolásra buzdított, a magyarok pedig elsöprő arányban Johannist támogatták.
A kormányfő ismét elismerte vereségét, és gratulált a győztesnek. Azt hangsúlyozta, hogy az államfőválasztás bebizonyította, Románia konszolidált demokrácia, amelyben érvényesül a választók akarata.
Jelezte, a kampány véget ért, a kormány mielőbb munkához látna, s beterjesztené a parlamentbe a költségvetés tervezetét és maga is sürgette a külföldi szavazást szabályozó új törvényt, amihez az ellenzék és Johannis segítségét is kérte.
Johannisszal egyetértve, kezdeményezte a parlament keddi összehívását, javasolta az amnesztiatörvény visszavonását és a korrupcióval gyanúsított honatyák mentelmi jogának megvonását.
„Ez volt a választók kérése is” – mondta magyarázatképpen. Mivel az elmúlt évekre mélyen rányomta bélyegét a kormányfő-államfő politikai kényszertársbérlet, a Ponta-Basescu ellentét, a miniszterelnök együttműködést javasolt és ígért volt ellenfelének, a győztes Johannisnak.
Kelemen Hunor RMDSZ elnök az MTI-nek nyilatkozva azt emelte ki, hogy a magyar szövetség kisebbségi kérdésekben nem sokat remél Klaus Johannistól. Úgy vélekedett, hogy megválasztásával hosszú időre szünet következik a kisebbségi, közösségi jogok romániai érvényre juttatásában.
"Johannis megválasztása azt üzeni, hogy Románia egy modell-ország, amelyben a kisebbségi kérdés meg van oldva, hisz a választók egy, a német kisebbség soraiból származó elnöknek szavaztak bizalmat. Ez persze nem igaz, de emiatt a magyarság törekvései hiteltelenné válnak" - jelentette ki Kelemen Hunor.
Hangsúlyozta azonban, hogy ha Klaus Johannis kiegyensúlyozott elnök lesz, és nem akarja uralni a parlamentet és a kormányt, ha keresni fogja a konszenzusos megoldásokat, akkor sikeres elnöki mandátum elé nézhet.
Kelemen úgy értékelte, fontos üzenet a megválasztott elnök számára, hogy a magyarok 75-80 százaléka rá szavazott. „A választók bizonyítottak. A következő időszakban a labda az ő térfelén van, most neki kell bizonyítania” – fogalmazott az RMDSZ elnöke.