Fidesz;Európai Bizottság;Altus;adatigénylés;

- Nem veszi be a Fidesz-KDNP-s gyomor az Altus-ügyet

Az Európai Parlament (EP) magyar néppárti delegációja az Európai Bizottsághoz fordult adatigényléssel Gyurcsány Ferenc Altus nevű cégének uniós megbízatása miatt - közölte csütörtökön a képviselőcsoport.

A képviselők közölték:  elfogadhatatlannak tartják, hogy az Európai Bizottság egy olyan céget bízzon meg az Európai Unió 2014-20-as fejlesztési programjaival kapcsolatos tanulmányok elkészítésével, amelyik egy aktív pártpolitikus tulajdonában van. Közleményük szerintük az uniós javaslattevő-végrehajtó intézmény ezzel megsérti a pártpolitikai függetlenség elvét. 

Egyebek mellett azt kérdezik az uniós testülettől,  hogy a cég az Európai Bizottsággal való szerződéses viszony 2014 októberi kezdete előtt végzett-e az uniós regionális politika megvalósításával kapcsolatos elemzői munkát, illetve amennyiben ezt a feladatot az Európai Bizottság maga látta el, akkor melyik főigazgatóság mely részlege végezte ezt a munkát korábban, és mi az oka annak, hogy most egy külső konzorciumot bíztak meg ezzel a feladattal.

Azt is kérdezik, hogy melyik főigazgatóság írta ki a pályázatot a megbízatásra, ki volt a felelős döntéshozó a pályázat elbírálásáért, hány cég indult azon a pályázaton amelynek során az Altus Zrt. vezette konzorcium elnyerte a 2016 január végéig tartó megbízatást. Szintén a kérdések között szerepel, hogy milyen feltételeknek kellett megfelelnie a pályázóknak, és milyen ismérvek alapján választotta ki ezt a konzorciumot az Európai Bizottság, illetve mikor hozza nyilvánosságra a brüsszeli testület a pályázati kiírást és a pályázatok értékelésével kapcsolatos dokumentumokat.

lásd még: Altus-ügy: Gyurcsányt "megvédte" a Magyar Nemzet

Elfogadhatatlannak nevezte az Európai Néppárt nevében az Orbán Viktor-féle nemzeti konzultációt Monika Hohlmeier, a német CDU-CSU EP-képviselője. Az Európai Parlament állampolgári jogi, bel- és igazságügyi bizottsága (LIBE) csütörtökön ismét magyar-ügyekről tárgyalt, pontosabban a kormányfő által "napirendre vett" halálbüntetésről rendezett vitát, a végén azonban a miniszterelnök kérdőíve talán még hevesebb indulatokat váltott ki.