Franciaországban, Isere megye Saint-Quentin-Fallavier városában gépkocsival hajtott be egy férfi egy amerikai tulajdonban lévő helyi gázvállalat telephelyére, hatalmas robbanás hallatszott, két ember megsebesült, egy épület megrongálódott. A gyár területén lefejezett holttestet találtak, a kerítésre tűzött fej mellett az Iszlám Állam (IS) zászlaja lengett. A zászlón és a fejen is arab nyelvű feliratot találtak. A lefejezés körülményeit vizsgálják, de valószínűleg korábban hajtották végre.
Bernard Cazeneuve belügyminiszter azonnal a helyszínre sietett. Francois Hollande Brüsszelből, ahol az EU-csúcstalálkozón vett részt, hazautazott Franciaországba. A franciákat sokkolta az újabb terrorakció, amely kevesebb mint fél évvel a Charlie Hebdo szatírikus lap szerkesztőségében végrehajtott mészárlás után következett be.
A támadás helyszínén őrizetbe vették az elkövetőt. "Annyit már tudunk, hogy Yassin Salhiról van szó, akit radikalizálódás miatt 2006-ban megfigyeltek, de 2008-ban nem újították meg a megfigyelést. Nem bűntett előéletű" - mondta Bernard Cazeneuve belügyminiszter. Hollande elnök még Brüsszelben közölte, terrortámadás történt, s valószínűleg a gázgyárat akarták felrobbantani. A vállalatnál ipari gáz előállításával foglalkoznak, igen sokan dolgoznak itt, óriási alapterületen. Ha a merénylő sikerrel járt volna, hatalmas pusztítást okozhatott volna. Az Élysée-palotában válságtanácskozást tartottak. Az utakon megszigorították az ellenőrzést, életbe léptették a terrorizmus ellenes riasztórendszert. Ségolene Royal energiaügyi miniszter valamennyi franciaországi vállalatnál fokozott biztonsági intézkedéseket rendelt el.
Tűzoltók, mentők, kommandósok Saint-Quentin-Fallavier-ben, a célba vett gázgyár előtt FOTÓ: AFP
Esti értesülések szerint a lefejezett áldozat az elkövető munkahelyi főnöke volt. Egy másik gyanúsítottat is őrizetbe vettek, akárcsak az elkövető feleségét. A nő egy interjúban elmondta, a férje, aki rendszeres szállítója volt a gyárnak, szokás szerint reggel elindult a munkahelyére. A cégnek állandó belépője volt a gázgyárba.
Súlyosabb terrortámadás történt pénteken Tunéziában, amelyet az arab tavasz egyik sikerországának tartanak. Sousse tengerparti városban, a nagyrészt brit turisták által látogatott Imperial Marhaba hotelben - legalább 37 ember esett áldozatul, 36-an megsebesültek. A nyaralók lövésekre, majd robbanásokra lettek figyelmesek. A szállodák alkalmazottai a turistákat a szobáikba küldték, felszólítva őket, hogy barikádozzák el magukat. Két támadó Kalasnyikov géppisztollyal kezdett lövöldözni a zsúfolt strandon, az egyiküket a biztonsági erők lelőtték, egy másiknak sikerült elmenekülnie. A brit Sky News értesülése szerint tunéziaiak mellett britek, németek, hollandok, s egy ír nő is volt az áldozatok között. Márciusban a tunéziai fővárosban a Bardo múzeumra támadtak fegyveresek, akkor 22 külföldi turista vesztette életét. A terrortámadások súlyosan veszélyeztetik az ország turistaiparát.
David Cameron brit miniszterelnök brüsszeli nyilatkozatában elítélte a terrortámadásokat, együttérzését nyilvánította az áldozatok hozzátartozóival. Londonban rendkívüli ülést tartott a COBRA, a nemzetbiztonsági kabinet, Philip Hammond külügyminiszter vezetésével. A brit külügyminisztérium figyelmeztette a turistákat, ne hagyják el hotelszobájukat, mivel további merénylők után folyik a hajsza Tunéziában.
Öngyilkos merénylő robbantotta fel magát Kuvaitban, egy zsúfolt síita mecsetben, a pénteki ima idején. A kőolajexportáló országban eddig nem történt hasonló terrortámadás. Az Iszlám Állam vállalta magára a robbantást, amelyben 25 ember életét veszítette, több mint kétszázan megsebesültek. A terrorakciót a főváros keleti részén, Szavaber negyedben hajtották végre. A mecsetben tartózkodott Halil al-Szaleh parlamenti képviselő, aki elmondta, a hívek térdeltek, amikor a huszas éveiben járó merénylő belépett és felrobbantotta magát. Több mint kétezren lehettek a mecsetben. Kuvait szunnita többségű ország, a lakosság 15-30 százaléka síita. Az IS a közösségi médián az öngyilkos robbantó nevét is közzétette, Abu Szulejman al-Muvahed kifejezetten síitákat vett célba. Dzsaber al-Mubarak al Szabah kuvaiti kormányfő, aki sérülteket látogatott meg, elítélte a robbantást. "A terroristák célja a kuvaiti nemzeti egység megbontása volt" - mondta a kórház előtt. Jakub al-Szanea igazságügyi miniszter közölte, minden óvintézkedést megtesznek a mecsetek és a hívők védelmében.