Lázár János;üzleti érdekeltség;összeférhetetlenség;kormánytagok;L. Simon László;tulajdonviszonyok;

2015-08-18 07:09:00

Lázár mégsem tesz rendet?

Hiába ment neki nyilvánosan Lázár János, valójában semmit sem kell tennie L. Simon Lászlónak az üzleti érdekeltségeivel. Ez derült ki legalábbis a Miniszterelnökség lapunknak adott válaszából, miszerint: "a miniszter felhívása egyértelmű: az általa vezetett tárcához tartozó államtitkárok, helyettes államtitkárok üzleti tevékenységet nem folytathatnak, azaz senki tevékenyen, a napi, vagy az általános ügymenetet befolyásoló módon nem vehet részt gazdasági társaság munkájában, vezetésében". A kancellária azt is sietett hozzátenni, Lázár maga ilyen tisztséget nem visel a hozzá tartozó cégekben. Csakhogy ugyanez igaz azokra az államtitkáraira is, akiknek vagyonnyilatkozatai szerint tulajdonrészük van valamilyen gazdasági társaságban. Sem a parlamenti államtitkár L. Simon, sem pedig Giró-Szász András kommunikációs államtitkár nem vezetők ugyanis cégeikben, miközben a tárcához tartozó 24 helyettes államtitkár üzleti tevékenységét homály fedi.

Az összeférhetetlenség tekintetében, valamint a kormánytagok, államtitkárok, helyettes államtitkárok tulajdonviszonyaira vonatkozóan a törvények egyértelmű kereteket szabnak, a miniszter felhívása pedig minden érintettre kötelező érvénnyel bír. A Miniszterelnökség minden érintettől tájékoztatást kért a felhívás tudomásulvételéről, illetve teljesítéséről - válaszolta lapunk kérdéseire a kancellária sajtóirodája. Azután fordultunk Lázár János tárcájához, hogy a miniszter közleményben szólította fel parlamenti államtitkárát és egyéb beosztottjait arra, szabaduljanak meg céges érdekeltségeiktől. Lázár azt írta: "Nagyra értékelem L. Simon László államtitkár úrnak a Miniszterelnökségen végzett munkáját, ugyanakkor már neki is jeleztem azt az álláspontomat, hogy aki állami vezető lesz, az akkor teszi a legjobbat, ha megszabadul minden valós befolyást jelentő gazdasági érdekeltségétől. A jövőben nyomatékosan felhívom a Miniszterelnökségen dolgozó államtitkárok, helyettes államtitkárok figyelmét, hogy üzleti tevékenységet ne folytassanak! Azért, hogy ne fordulhasson elő olyan helyzet velük kapcsolatban, ahol az összeférhetetlenségnek, vagy a visszaélésnek akárcsak a gyanúja is egyáltalán felmerülhet".

Ezzel kapcsolatban azt kívántuk megtudni a Miniszterelnökségtől, kikre, hány állami vezetőre vonatkozik az intelem, hányakat érint tevőlegesen az utasítás, illetve hogy van-e határideje a Lázár által összeférhetetlennek tekintett - a jogszabály által nem tiltott - gazdasági tevékenységek megszüntetésére. Azt is megkérdeztük, a Miniszterelnökség államtitkárain és helyettes államtitkárain túl vonatkozik-e a fölhívás más állami vezetőkre, így a miniszterelnöki biztosokra és megbízottakra is - előbbiből 24-et foglalkoztat a tárca. Kérdéseinkre konkrét választ nem kaptunk, ehelyett a kancellária fölidézte Lázár hétvégi közleményét, kifejtve: "a miniszter felhívása egyértelmű: az általa vezetett tárcához tartozó államtitkárok, helyettes államtitkárok üzleti tevékenységet nem folytathatnak, azaz senki tevékenyen, a napi, vagy az általános ügymenetet befolyásoló módon nem vehet részt gazdasági társaság munkájában, vezetésében. Lázár János az érdekeltségében álló gazdasági társaságok kapcsán ilyen munkát nem végez" - tették hozzá, noha idevágó kérdésünk nem volt (főként, miután a napokban már megírtuk, a tárcavezető vagyonnyilatkozatában az szerepel, érdekelt két cégben: egy kolozsvári erdőgazdálkodási és egy hódmezővásárhelyi mezőgazdasági vállalkozásban - a szerk).

Ugyanakkor a Miniszterelnökség válasza sokatmondó, hiszen mást jelent megszabadulni az üzleti érdekeltségektől, azaz tulajdonrészektől, mintsem lemondani a gazdasági társaságokban folytatott vezetői tevékenységektől. A kormány honlapján az állami vezetők közül csak a politikai szereplők esetében szabadon elérhető ez a dokumentum, tehát csak a miniszterelnök, a miniszterek és az államtitkárok "vallanak" a nyilvánosságnak, a szakmai vezetőnek számító közigazgatási államtitkároké és a helyettes államtitkároké viszont nem elérhető. A Miniszterelnökséghez tartozó államtitkárok legutóbbi vagyonnyilatkozatai szerint márpedig kizárólag L. Simon Lászlónak, valamint Giró-Szász Andrásnak van gazdasági érdekeltsége, előbbi, a parlamenti államtitkár 58 százalékban tulajdonosa a Simon és Simon Kft.-nek, ám ő sem visel "a napi, vagy az általános ügymenetet befolyásoló módon" tisztséget a cégben, hacsak a nyereségfelvételt nem soroljuk ide. Hasonlóképp a kommunikációs államtitkár legutóbbi, idén január 27-i vagyonnyilatkozatában szereplő 20 százalékos tulajdonrészével, amelyet Giró-Szász András a sógora, Serfőző Péter által alapított Safe Port Project Kft.-ben szerzett. Ez a vállalkozás az elhíresült belvárosi szállodaberuházást levezénylő D8 (Dorottya 8 Kft.) egyik társtulajdonosa, így az államtitkár az épülő hotelnek is 10 százalékban tulajdonrészese.

Mindezekről márpedig sem az idevágó törvény, sem pedig a Miniszterelnökség válasza értelmében nem kell lemondaniuk, hiszen mindketten azt tüntették föl vagyonnyilatkozataikban, hogy tisztséget nem viselnek vállalkozásaikban. Eközben a helyettes államtitkárok üzleti tevékenységéről semmit sem tudni, pedig a Miniszterelnökségen 24 ilyen vezető dolgozik, s közülük többről ismert, a gazdasági élet sokszor jelentős szereplői voltak állami tisztségük előtt.

Elvileg nem üzletelhetnek

A miniszterelnökség államtitkárai:

Vidoven Árpád közigazgatási államtitkár

L. Simon László parlamenti államtitkár

Giró-Szász András kormányzati kommunikációért felelős államtitkár

Kis Miklós Zsolt agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkár

Kovács Zoltán területi közigazgatásért felelős államtitkár

Németh Lászlóné nemzeti pénzügyi szolgáltatásokért és postaügyekért felelős államtitkár

Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár

Sonkodi Balázs stratégiai ügyekért felelős államtitkár

Takács Szabolcs Ferenc európai uniós ügyekért felelős államtitkár

Vitályos Eszter európai uniós fejlesztésekért felelős államtitkár

Havasi Bertalan Miniszterelnöki Sajtóirodát vezető helyettes államtitkár

Wetzel Tamás nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár

Bordás Gábor kormányirodát irányító helyettes államtitkár

Kandra Ildikó gazdálkodásért és személyügyekért felelős helyettes államtitkár

Danku Csaba jogi ügyekért felelős helyettes államtitkár

Latorcai Csaba kiemelt társadalmi ügyekért felelős helyettes államtitkár

Puskás Imre kulturális örökségvédelemért felelős helyettes államtitkár

Viski József agrár-vidékfejlesztési programokért felelős helyettes államtitkár

Mezei Dávid Csaba agrár-vidékfejlesztési stratégiai ügyekért felelős helyettes államtitkár

Szalay-Bobrovniczky Vince európai uniós ügyekért felelős helyettes államtitkár

Dányi Gábor Zoltán európai uniós fejlesztések koordinációjáért felelős helyettes államtitkár

Perényi Zsigmond nemzetközi helyettes államtitkár

Csepreghy Nándor fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkár

Császár Dániel Gergely közbeszerzési felügyeletért felelős helyettes államtitkár

Dömötör Csaba kormányzati kommunikációért felelős helyettes államtitkár

Bartal Tamás szabályozásért és kodifikációért felelős helyettes államtitkár

Polacsek Csaba vagyonpolitikáért és tulajdonosi képviseletért felelős helyettes államtitkár

Kern Tamás stratégiai és tájékoztatási helyettes államtitkár

Füleky Zsolt építészeti és építésügyi helyettes államtitkár

Bódi Gábor infokommunikáció összehangolásáért felelős helyettes államtitkár

Belányi Márta hatósági ügyekért felelős helyettes államtitkár

Palich Etelka területi közigazgatás irányításáért felelős helyettes államtitkár

Zöld-Nagy Viktória területi közigazgatás fejlesztéséért felelős helyettes államtitkár

Baltay Tímea kormányablakokért felelős helyettes államtitkár