Összesen húsz olyan szállítóhajót helyeztek feketelistára, amelyben Észak-Koreának is részesedése van. Betiltották az észak-koreai párttal, s a helyi szakszervezetekkel való mindennemű kapcsolattartást is. Mindemellett befagyasztották Észak-Korea teljes vagyonát. Az Egyesült Államok és a nemzetközi közösségek nem hagyják következmények nélkül Észak-Korea nukleáris-, illetve ballisztikus rakétakísérleteit – jelentette be Josh Earnest fehérházi szóvivő. „Barack Obama rendelete, illetve a pénzügyminisztérium fellépése azt a határozottságot mutatja, ahogy felelősségre kívánjuk vonni Észak-Koreát destabilizáló magatartása miatt” – közölte Adam Szubin, a washingtoni pénzügyminisztérium részéről. Hangsúlyozta, hogy az intézkedés nem az észak-koreaiak, hanem a phenjani kormány ellen irányul. Az Egyesült Államok előtt Dél-Korea is szigorította az északi szomszéddal szembeni büntetőintézkedéseit.
Az Egyesült Államok mindeddig nem vezetett be teljes kereskedelmi tilalmat a sztálinista országgal szemben. Bizonyos fokig lehetséges volt az üzleti tevékenység az országgal, igaz, ennek mértéke rendkívül csekély volt. A januári nukleáris teszt, majd a februári ballisztikus rakétakísérlet után azonban az ENSZ Biztonsági Tanácsának tagjai, köztük Észak-Korea legnagyobb térségbeli szövetségese, Kína is, a szankciók szigorításában állapodtak meg.
Phenjan és Washington viszonya rendkívül fagyossá vált az elmúlt hetekben. Észak-Korea azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy az ENSZ BT Washington közbenjárására szigorította a szankciókat. Kim Dzsong Un, az ország elnöke „megelőző csapással” fenyegette meg az országot. Összefüggésben állhat a viszony romlásával az is, hogy szerdán 15 évnyi munkatáborra ítéltek egy amerikai állampolgárt, aki állítólag „propagandaanyagot” akart lopni.
A nemzetközi szankciók ellenére Kim Dzsong Un nem hátrál meg, folytatja a konfrontációra épülő politikáját. Bejelentette, „rövidesen” újra nukleáris- és rakétateszteket hajtanak végre. Úgy fogalmazott, az a cél, hogy tovább fejlesszék az ország „elrettentő nukleáris erejét”.