Lázár János;Városliget;Budai Vár;nyílt levél;

2016-03-21 06:14:00

A Városliget és a budai Vár védelmében

Neves urbanisztikai szakértők egy csoportja petíciójával próbálja nyomás alá helyezni a kormányt, hogy az állam vezetői végleg lemondjanak a Városliget, valamint a budai Vár teljes átalakításával járó giga-beruházásokról. Többek között Szörényi Levente, Bródy János, Puzsér Róbert, Jeszenszky Géza, Térey János és Ungváry Krisztián gondolja úgy, hogy a tervezett átépítéseket le kell állítani.

A nyílt levél megfogalmazóinak elmondása alapján a múltban már többször is szót emeltek a beruházások ellen. Szerintük a többszáz-milliárd forintot felemésztő gigaberuházások ésszerűtlenek és szakmai szempontból indokolatlan módon rajzolhatják majd át Budapest kulturális térképét. Észrevételeik azonban mindeddig süket fülekre találtak.

Levelükben azt követelik, hogy a Városliget maradjon park, és ne legyen „építési telek”. Az egyik legértékesebb fővárosi közparkot ne éktelenítsék el felesleges és oda nem illő épületek - fogalmaznak. Ehelyett a kultúráért felelős kormányzat elsősorban a meglévő közgyűjtemények számára biztosítson jelentőségükhöz méltó feltételeket, mivel a fővárosban számos kihasználatlan műemlék épület keresi rendeltetését. Vélekedésük szerint az új múzeumok elhelyezésénél a politikusoknak inkább ezeket kellene számításba vennie.

A budai Várral kapcsolatban azt írják, annak továbbra is a kultúrát kell szolgálnia, így azt követelik, hogy ne száműzzék onnan a Magyar Nemzeti Galériát és az akadémiai intézeteket. A régóta tátongó foghíjak helyére inkább kerüljenek új kulturális intézmények. Ezen kívül megjegyzik, a királyok által sohasem lakott Hauszmann-palota túlméretezett épületének műemléki értéke csekély, így száz évvel ezelőtti arculatának helyreállítása sem indokolja a hatalmas ráfordítást.

A szakértők levelük végén kijelentik, a budai Várban kormányzati intézményeknek semmi keresnivalója nincsen, mivel egy demokráciában a miniszterelnökség és a minisztériumok a legjobb helyen az ország háza, a Parlament körül vannak.

A Lázár Jánosnak címzett petíciót a szakembereken kívül már számos közéleti szereplő is aláírta, úgy mint Szörényi Levente és Bródy János zenész, Tábor Ádám költő, Ángyán József agrár-közgazdász és egyetemi tanár.