Hullottak a csillagok Wimbledonban

2016.07.04. 07:50
Djokovic FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES
A wimbledoni tenisztorna első hetének végén két sztár is búcsúzni kényszerült. A férfiaknál negyedik helyen kiemelt Stan Wawrinka már a második fordulóban kiesett, majd a világelső Novak Djokovic zúgott ki a harmadik körben. A svájci Wawrinka négy szettben kapott ki a világranglista 165. helyén álló Juan-Martin Del Potrótól.

Az egész teniszvilágot meglepte, hogy már a legjobb 32 között búcsúzott a címvédő Djokovic. A háromszoros győztes (2011, 2014, 2015) szerb játékos az amerikai Sam Querreytől kapott ki egy "kétnapos" mérkőzésen, amely pénteken kezdődött, majd több esőszünettel tarkítva szombaton délután ért véget. A világranglista 41. helyén álló, s remekül szerváló tengerentúli teniszező 7:6, 6:1, 3:6, 7:6-os sikerrel lépett tovább.

A szerb világelső lényegében már pénteken elvesztette a meccset, mert 2-0-s hátrányt szedett össze. Szombaton elvileg még sikerülhetett volna a bravúr számára, s 2-1-re felzárkózott, de gyakran nem volt ellenszere a remekül szerváló amerikai ellen. Djokovic az előző négy Grand Slam-tornát megnyerte, ezeken sorozatban 30 győzelmet aratott. Legutóbb hét éve, a 2009-es Roland Garroson búcsúzott ilyen korán egy GS-versenyen, akkor a német Philipp Kohlschreiber búcsúztatta a harmadik körben.

"Természetesen csalódott vagyok. Egy Grand Slam-tornán kikapni a legfájóbb. De van családom, nem csak a tenisz jelenti az életemet, úgyhogy van mivel elfoglalni magam. Kicsit többet kell majd a teniszen túli dolgokra koncentrálnom, mert sikeres, de fárasztó egy év van mögöttem. Kell egy kis pihenő" – mondta Djokovic a meccs utáni sajtótájékoztatón.

A brit Andy Murray számára óriási esélyt jelent Djokovic kiesése, hiszen végre kiléphet a szerb zseni árnyékából, s saját közönség előtt nyerheti meg Wimbledont. „Novak nagyszerű szériát tudhat maga mögött, ezért mindenki azt várja tőle, hogy minden meccsét megnyeri, ugyanakkor a történelem megtanítja, hogy ez nem történhet meg. Bármikor eljöhet egy olyan nap, amikor az ember nem tudja a maximumot nyújtani, s az ellenfél pedig remek napot fog ki. Ha Querreynek bejönnek a szervái, nagyon nehéz győzni ellene – fejtette ki Murray. – Ahelyett, hogy meglepetésként tekintsünk az eredményre, inkább ünnepelnünk kell mindazt, amit Djokovic elért, mert ez valóban egészen rendkívüli. Számos rekordot állított fel, négy Grand Slamot hódított el, ezeken a tornákon sorban 30 győzelmet aratott. Most nyilvánvalóan rendkívül csalódott, de fantasztikus az, amit az eltelt 12 hónapban produkált” – fejtette ki a brit teniszcsillag.

Az ausztrál Bernard Tomic azt közölte, hogy Querrey egészen fantasztikusan játszott. Ő is úgy látta, hogy Djokovic ezúttal messze volt legjobb formájától. „Úgy vélem, hogy amikor valaki annyi győzelmet arat, mint ő, akkor előfordulhat, hogy már bizonyos találkozókon nehezebben koncentrál az ember. Sam pedig élete meccsét játszotta” – fejtette ki.

A második héten így már csak két korábbi győztes léphet pályára: a hétszeres bajnok Roger Federer, illetve a világranglistán második helyezett Murray.

Serena magabiztosan nyert
A férfiakkal szemben a nőknél továbbra is versenyben van a világelső. A 34 éves amerikai Serena Williams 52 perc alatt lerendezte 3. fordulóbeli mérkőzését, a német Annika Beck – aki a 43. a WTA ranglistáján – ellen két szettben (6:3, 6:0) nyert.
A 6. helyen kiemelt olasz Roberta Vinci és a 11.-ként rangsorolt, svájci színekben szereplő Bacsinszky Tímea számára viszont véget értek a női egyes küzdelmei. Előbbi a korábban Babos Tímeát kiejtő amerikai Coco Vandeweghétől, utóbbi az orosz Anasztaszija Pavljucsenkovától kapott ki két szettben.
Babos a kazah Yaroslava Shvedovával az oldalán tegnap két szettben (6:2, 6:4) legyőzte a Sloane Stephens, Madison Keys amerikai párost.

Összecsaptak Hamiltonék

2016.07.03. 20:39
Az utolsó pillanatokban nyerte meg a futamot Lewis Hamilton FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/ DAN ISTITENE
Szokatlan arcokat is láthattunk a rajtrács elején a Forma-1-es Osztrák Nagydíj startjánál. Aztán a végén ismét a két világbajnoki éllovas, Lewis Hamilton és Nico Rosberg játszotta a főszerepet. Verstappen és Räikkönen is dobogóra állhatott.

Az időjárás miatt teljes bizonytalanságban kezdődött a Forma-1-es világbajnokság kilencedik versenye Ausztriában. A betétfutamok nagy részét esőben rendezték, azonban a versenykezdésre gyakorlatilag teljesen felszáradt az aszfalt, és innentől csak néhány csepp eső esett.

Az időmérő edzésen több meglepetés is történt, így került a második pozícióba Nico Hülkenberg, vagy a harmadikba a McLaren brit veteránja, Jenson Button, aki ezelőtt utoljára két éve indult ilyen előkelő helyről. A kvalifikáció meglepetésemberei közül Hülkenberg már a rajtnál visszaesett, ugyanis rögtön az első kanyarokban megelőzte őt mind Button, mind a negyedik helyről induló ferraris Kimi Räikkönen.

A rajtot követően egy nyugodtabb periódus következett. A Ferrari németje, Sebastian Vettel már a 26. körben járt, és még mindig nem állt ki kerékcserére. Az ekkor már nagyon elhasználódott jobb hátsó abroncs a célegyenesben látványosan szétdurrant. Vettel a defekt utáni megpördülés következtében éppen csak súrolta autójával a belső szalagkorlátot. Ekkor a pályára hajtott a biztonsági autó, és többen kiálltak újabb kerékcserére. Ez jócskán megkavarta a mezőnyt, ugyanis az addig második helyen haladó Räikkönent megelőzte Nico Rosberg, Max Verstappen és Daniel Ricciardo is.

10. Pascal Wehrlein (Manor) +1 kör

A verseny második fele már a két Mercedes taktikai csatájáról szólt. Sokáig Rosberg haladt elöl, azonban Hamilton versenymérnöke úgy döntött, hogy előbb kihozza őt a bokszba, és más gumit tesznek az autójára, mint a német riválisáéra. Erre a lépésre Rosbergnek is reagálni kellett, és ő is kiállt egy utolsó cserére.

Az utolsó néhány körre Rosberg többé-kevésbé magabiztos előnnyel indulhatott el, azonban Hamilton nagyobb tempóra váltott, és fokozatosan le tudta dolgozni hátrányát, olyannyira, hogy az utolsó körre fordulva már csak 0,4 másodperc volt. Az első világbajnoki címére hajtó Rosberg még ezzel együtt is maga mögött tudta volna tartani csapattársát, azonban az első kanyarban hibázott, és nagyon rosszul tudott csak kigyorsítani, aminek köszönhetően Hamilton utolérte, és a második kanyarban fej-fej mellett haladtak. Rosberg hiába próbált sokkal rövidebbet fékezni brit vetélytársánál, ez nem sikerült neki, és a két Mercedes összecsúszott. Hamilton bár kiszaladt a pályáról, mégis olcsóbban megúszta az ütközést, mint csapattársa: Rosberg autójáról leszakadt az első szárny fele, amit aztán begyűrt maga alá.

Hamilton végül kényelmes előnnyel nyerni tudott, míg a lelassuló Rosberget Verstappen és Räikkönen is megelőzte. A 4. pozíciónak köszönhetően a német pilóta előnye tizenegy pontra olvadt csapattársával szemben. Kiváló versenyt futott Pascal Wehrlein. Az újonc német a Manor és saját maga első pontját szerezte meg azzal, hogy tizedikként intették le. A következő futamot, a Brit Nagydíjat július 10-én rendezik.

A világbajnokság állása
Pilóták: 1. Nico Rosberg (német, Mercedes) 153 pont, 2. Lewis Hamilton (brit, Mercedes) 142, 3. Sebastian Vettel (német, Ferrari) 96, 4. Kimi Räikkönen (finn, Ferrari) 96, 5. Daniel Ricciardo (ausztrál, Red Bull) 88, 6. Max Verstappen (holland, Red Bull) 72.
Konstruktőrök: 1. Mercedes 295 pont, 2. Ferrari 192, 3. Red Bull 168, 4. Williams 92, 5. Force India 59, 6. Toro Rosso 36.

Tour de Hongrie - Észt győzelem

2016.07.03. 19:30
Az 1. helyezett észt Mihkel Raim, a Cycling Academy (k), a 2. helyezett ukrán Olekszandr Polivoda, a Kolss-BDC (b) és a 3. helye
Az utolsó szakaszt a szlovén Rok Korosec nyerte, míg összetettben az észt Mikhel Raim diadalmaskodott a Tour de Hongrie kerékpáros körversenyen.

A szervezők tájékoztatása szerint a Gyöngyösről indult, és a fővárosban, a Várkert Bazár előtt zárult 99 kilométeres záró etap elején egy komoly, 25 fős csoport szökött el a főmezőnytől, amely később több részre szakadt. Az élcsoportból aztán Korosec taktikázott a legjobban, s végül néhány méteres előnnyel ért célba, megszerezve ezzel az ötödik szakasz első helyét. Mögötte a mezőnyhajrában a marokkói Ahmed Amin Galdun volt a leggyorsabb, közvetlenül utána viszont Lovassy Krisztián haladt át a célvonalon.

Az összetettben szinte végig vezető Raim ezen a napon is nagyszerűen versenyzett, s végül negyedik lett, amivel megőrizte első helyét.

A Nemzetközi Kerékpáros Szövetség (UCI) Europe Tour sorozatában szereplő, 2.2-es kategóriájú nemzetközi országúti kerékpárverseny 95 fős mezőnye hat nap alatt 740 kilométert tett meg a budapesti befutóig. A versenyt 79 kerekes teljesítette.
Az OTP Bank különdíjakat ajánlott fel a legjobb 23 évnél fiatalabb magyar versenyzők számára, Rózsa Balázs 300, Filutás Viktor 200, Móricz Dániel pedig 100 ezer forinttal lett gazdagabb. Mindhárman a Szuper Beton csapatának versenyzői, Stubán Ferenc együttese a csapatversenyben a tizedik helyen zárt, a magyar indulók között legjobbként.