kormány;Lázár János;Orbán Viktor;miniszterek;

2016-08-05 07:07:00

Lázár János lenyom mindenkit?

Lázár János pozíciója akár meg is erősödhet Orbán Viktor kormányátszervezési lépései nyomán, noha korábban úgy tűnhetett, épp a Miniszterelnökséget vezető miniszter jogköreinek megnyirbálása a kormányfő célja. Noha Lázárnak és a kancelláriának nyilvánvalóan kínos a takarékszövetkezeti integráció nyomán kialakult botrány, ráadásul a Miniszterelnökség háza táján sokasodnak a kényelmetlen ügyek. Lázár azonban, egy huszárvágással most mégis minisztertársai fölé kerekedhet.

Nem egyértelmű, hogy belső hatalmi harc bontakozott-e ki a kormányon belül, vagy ismét csak a miniszterelnök sakkozik az embereivel. Orbán Viktor ugyanis látszólag úgy szervezi át a kormányzati döntéshozatalt, hogy azzal a Miniszterelnökséget vezető minisztert bizonyos szempontból akár meg is erősítheti annak ellenére, hogy eredetileg épp Lázár János gyengítése tűnt célnak. A kancellária körül eközben sokasodnak a botrányos ügyek, s szaporodnak az elkerülhetetlen személyi következmények is. Mindezek a tárcavezetőt azonban egyelőre még távolról sem érintették, ám a Spéder Zoltán körül kirobbant botrány nagyon is komoly kihívás elé állíthatta, hiszen Lázár nyilvánosan is barátjának nevezte a vállalkozót, aki a takarékszövetkezeti integrációs és egyéb ügyek nyomán kegyvesztetté vált Orbánnál.

Mindennek ellenére a legfrissebb hír: Bartal Tamás, a Miniszterelnökség szabályozási és kodifikációs ügyekért felelős helyettes államtitkára a várományosa a Lázár által frissiben létrehozott kabinetügyekért felelős helyettes államtitkári posztnak. A Népszabadság értesülését ugyan az érintett nem kommentálta, de sem a tárca, sem ő nem is cáfolta. A lap azt írta, a váltás látszólag értelemszerű, hiszen Bartal jelenleg a nemzeti pénzügyi szolgáltatásokért és postaügyekért felelős államtitkár helyettese. Államtitkára, Németh Lászlóné ugyanakkor nemrég nyugdíjba vonult, az államtitkárságot pedig megszüntették. Némethné feladatait a közvetlenül Orbán kormányfő irányítása alá rendelt, a posztért a jegybanki, monetáris tanácsi tagságát feladó Bártfai-Mager Andrea postaügyért és nemzeti pénzügyi szolgáltatásokért felelős kormánybiztos vette át. E kormánybiztosságot múlt péntek este a kormány a Miniszterelnökségtől a Seszták Miklós vezette Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) alá rendelte. A meglepő döntés állítólag a Lázár és Bártfai-Mager között a kormánybiztosság ügyeit intéző új helyettes államtitkári poszt felett kialakult vita következménye. E tisztség várományosa a jelenleg az állami MVM-nél dolgozó Cseh Tamás Zoltán jogi szakember, akinek kinevezését ugyanakkor hátráltatja, hogy a kormányfő és az összes érintett miniszter szabadságát tölti. Ráadásul az NFM vezetőjének - a hvg.hu cikke szerint - további személycseréket kell levezényelnie a Magyar Fejlesztési Banknál és a Magyar Postánál, hogy megtisztítsa a céghálót az FHB-bankcsoportot irányító Spéder embereitől. Bár a volt FHB-s Lontai Dániel önként lemondott az MFB elnöki posztjáról, de Spéder és a barátságot vele nyíltan vállaló Lázár több ponton is blokkolja Orbán utasításait - állítja a portál. A nehezen elképzelhető teóriát épp a Lázár és Bártfai-Mager közötti ellentéttel magyarázzák, s arra jutnak: "akció legfőbb nyertese Seszták Miklós fejlesztési miniszter lett, akinek ettől nemcsak a kormányon belül, hanem azon kívül is erősödött a pozíciója."

Ez azonban nagyon is kérdéses, hiszen Seszták egy 2015 december eleji jegyzőkönyv szerint a költségvetési bizottságban még azt felelte a szocialista Szakács László kérdésére, hogy azért nem ő felügyeli a Magyar Fejlesztési Bankot és a Postát, mert nem ért ehhez. Sesztákhoz - mint akkori szavaiból kiderült - most éppen olyan jogköröket pakolt Orbán, amelyektől a miniszter nagyon is "fázik". Eközben ráadásul a Hivatalos Értesítő július 29-i számában megjelent Lázár utasításcsomagja a szervezeti és működési szabályzatuk módosításáról. Ebben a Miniszterelnökség közigazgatási államtitkárához tartozó négy jelenlegi helyettes államtitkári poszt mellett megjelenik egy ötödik is: a kabinetügyek koordináció­jáért felelős helyettes államtitkár. A leírás egyértelmű: az ő kezén megy át minden, a kormány által nemrég létrehozott stratégiai és gazdasági kabinethez kerülő irat. Ő határozza meg a napirendet, ő dönti el, hogy az előterjesztés méltó-e a kormány asztalára, kimerít-e "meghatározott követelményeket", véleményezi azokat és utóegyeztet, különösen éppen az energetikai ügyekben. Úgy tűnik tehát, hogy mind a Lázár irányította stratégiai, mint a Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter vezette gazdasági kabineten is az új helyettes államtitkár lesz az a kapuőr, akinek engedélye nélkül nincs tovább.

Mindezzel Lázár ismét magához ragadhatja az irányítást, méghozzá annak ellenére, hogy egyes információk szerint Orbán épp a kancellária gyengítése érdekében találta ki az újonnan létrehozott gazdasági és stratégiai kabinetet. Mindezzel kapcsolatban érdekes, hogy a korábban kormánypárti Heti Válasz már most arról ír: a Varga-féle gazdasági és Lázár-féle stratégiai bontású kormányzati struktúra "nem hoz majd megváltást". A lap másik cikkében a Nézőpont Intézet elemzője, Mráz Ágoston Sámuel is beszélt az átszervezésről, és azt mondta, eddig Orbán minden hasonló kísérlete kudarcot vallott, viszont hatékonyan gátolta meg azt, hogy valamelyik embere túlzottan megerősödjön. Török Gábor ehhez hozzáfűzte, hogy logikus viszont Orbán azon döntése, hogy a kabinetirodát vezető Rogán Antal helyett éppen Lázár és Varga jut szerephez, mivel Rogán a körülötte sűrűsödő ügyek miatt egyértelmű támadási felületet jelent.