A jövőben kizárólag patikában kapható néhány megfázás elleni készítmény

Publikálás dátuma
2017.05.08. 19:40
Illusztrációk: Thinkstock
Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) felülvizsgálva korábbi gyakorlatát a betegek biztonsága érdekében a jövőben kizárólag a gyógyszertárakban tesz elérhetővé néhány paracetamol hatóanyag tartalmú készítményt. Az OGYÉI főigazgatójának, dr. Pozsgay Csillának a tájékoztatása szerint, ezen készítmények gyógyszertáron kívüli értékesítése kellő körültekintést igényel.
Az alábbi gyógyszerek gyógyszertáron kívüli forgalmazását szüntetik be

COLDREX CITROM ÍZŰ por belsőleges oldathoz

COLDREX FEKETERIBIZLI ÍZŰ por belsőleges oldathoz

COLDREX MAXGRIP citrom ízű por belsőleges oldathoz

GRIPPOSTAD HOT DRINK 600 mg por belsőleges oldathoz

LOLIGRIP 500 mg/200 mg/25 mg por belsőleges oldathoz

NEO CITRAN belsőleges por felnőtteknek

RUBOPHEN THERMO 500 mg/10 mg echinacea-csipkebogyó ízű granulátum belsőleges oldathoz

RUBOPHEN THERMO 500 mg/10 mg narancs-gyömbér ízű granulátum belsőleges oldathoz

RUBOPHEN THERMO 650 mg/10 mg cseresznye ízű granulátum belsőleges oldathoz

RUBOPHEN THERMO 650 mg/10 mg granulátum belsőleges oldathoz

RUBOPHEN THERMO cukormentes 500 mg/10 mg citromízű granulátum belsőleges oldathoz

RUBOPHEN THERMOPLUS por belsőleges oldathoz

WICK TRIACTIN citrom ízű por belsőleges oldathoz

Coldrex Junior por belsőleges oldathoz

A paracetamol hatóanyagtartalmú készítmények fájdalom- és lázcsillapító hatású gyógyszerek, amelyek önmagukban vagy más hatóanyagokkal kombinációban kaphatóak: tabletta, por, granulátum vagy szirup formájában. A betegtájékoztatóban előírt adagolás mellett biztonságosan alkalmazhatóak, azonban nagyobb mennyiségek bevétele súlyos májkárosodáshoz vezethet. Egyidejűleg szedett gyógyszerek, bizonyos kísérőbetegségek növelhetik a paracetamol alkalmazásának kockázatát.

A paracetamol hatóanyagot tartalmazó készítmények alkalmazása esetén fontos tudni:

-Ha májműködési zavar (pl. májgyulladás, Gilbert-szindróma), súlyos vesekárosodás áll fenn, vagy rendszeresen nagyobb mennyiségű alkoholt fogyaszt, akkor a paracetamol-tartalmú készítmények szedésének megkezdése előtt beszéljen a gyógyszerésszel vagy az orvossal.

-Paracetamol-tartalmú gyógyszert 3napnál hosszabb időn túl csak orvosi vagy fogorvosi javaslatra szabad szedni. Ha a tünetek 3napnál tovább is fennállnak, forduljon orvoshoz.

Ellenőrizze házipatikáját: a többféle márkanéven vásárolt/kiváltott paracetamol tartalmú gyógyszerek egyidejű alkalmazása esetén forduljon kezelőorvosához vagy gyógyszerészéhez, aki tájékoztatni fogja Önt a megfelelő adagolásról.

Mivel a paracetamol nagyon sok megfázás elleni – többféle hatóanyagot tartalmazó –, ún. kombinációs gyógyszerben is megtalálható, előfordul, hogy a betegek a megengedett napi adagot túllépik. Nem ritka – állítja az OGYÉI főigazgatója, – hogy a náthás, lázzal, fejfájással küszködő betegek különböző forró italporokkal kúrálják magukat, kombinálva szintén paracetamolt tartalmazó láz- és/vagy fájdalomcsillapítókkal.

Fontos, hogy a túladagolás és ebből adódóan egy esetleges májkárosodás megelőzése érdekében a betegek tisztában legyenek a paracetamol tartalmú készítmények megfelelő adagolásával.

3 hónapos kor feletti csecsemők – 12 éves gyermekek:

A fent említett korosztály részére 10-15 mg-nak megfelelő adag adható testtömeg kilogrammonként. Azaz, ha a gyermekünk 10 kg, akkor 10x10-15, azaz 100-150 mg-nyi gyógyszert adhatunk csak neki. Figyelem: 24 órán belül 4 adagnál több nem alkalmazható! Fontos tudni, hogy 3 hónaposnál fiatalabb csecsemők csak orvosi javaslat esetén kaphatnak paracetamol tartalmú készítményt.

12-18 év közötti serdülők:

Ajánlott egyszeri adag: 500 mg paracetamol, melyből 24órán belül 4adagnál több nem alkalmazható.

Napi maximális adag: 2000 mg

Felnőttek:

Ajánlott egyszeri adag: 500-1000 mg paracetamol, 4-6 óránként.

Napi maximális adag: 4000 mg

Figyelni kell arra, hogy a különféle – vényre vagy vény nélkül kapható – készítmények együttes alkalmazása esetén a hatóanyagtartalom összeadódik, éppen ez indokolja az OGYÉI mostani döntését. Azzal, hogy a listában szereplő kombinációs készítmények kizárólag csak gyógyszertárakban lesznek elérhetők biztosítható az, hogy a betegek a gyógyszerészek tájékoztatása után, kellő ismeretek birtokában folytassák otthonukban a terápiát. Mindig a gyógyszerek betegtájékoztatójában olvasható információk a mérvadóak, így kérjük, vegyék ezt figyelembe!

A döntés lényege

AzOrszágos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet döntése azt jelenti, hogy a patikán kívüli gyógyszerforgalmazó-helyek a hatóság döntésének kézhezvételét követően nem rendelhetnek többet a listában szereplő készítményekből, a meglévő készletek a lejárati idő végéig értékesíthetők. Az OGYÉI főigazgatója arra kéri a betegeket, a gyógyszerek alkalmazása előtt mindig alaposan olvassák át a gyógyszerek dobozában található betegtájékoztatót! Érdemes átvizsgálni a házpatikában lévő készítményeket is, a biztonságos gyógyszeralkalmazás érdekében nézzék meg, mely gyógyszerek tartalmaznak paracetamol hatóanyagot. Alkalmazás előtt számoljanak, ha pedig bizonytalanok, kérjék gyógyszerészük, háziorvosuk vagy az OGYÉI segítségét!

Gyógyszerinformációs vonal: 06-1-8869-409

Szerző

Jó hír a kávéivóknak, olvasson!

Publikálás dátuma
2017.05.06. 17:10
Illusztráció/Thinkstock
Még mielőtt nagyon fellelkesülünk mi, az addiktív kávéivók azon, hogy újabb bizonyítékát mutatták be annak: a fekete nedű nem csak finom, nem csak élénkító és nem csak a társasági lét egyik alapitala, de még egészséges is, nem árt leszögezni, hogy mint minden, ez is csak mértékkel fogyasztva fejti ki áldásos hatását.  A szélsőségesek között rendre Balzacot szokták emlegetni, és nem véletlenül, a francia írófejedelem napi 50-70 csésze kávét ivott meg. ( 70 évet élt.)  

A harvardi egyetem kutatói 28 éven keresztül 200 ezer tesztalany életét vizsgálták, és arra jutottak, hogy azoknál, akik napi 3-5 csésze kávét ittak, 15 százalékkal csökkent az olyan betegségek kialakulásának veszélye, ami a kávét nem fogyasztók körében gyakoribb volt. A kávézók esetében 19 százalékkal a szívbetegség kialakulásának, 24 százalékkal pedig a cukorbetegség kialakulásának esélye csökkent. Ez pedig azért lehet, mert a kávéban megtalálható antioxidáns, a klorogénsav gyulladáscsökkentő hatású. Miután ráadásul a koffein antidepresszáns hatású és fokozza a dopamintermelést, a kávé bizonyos mértékű védelmet nyújt a Parkinson-kór és egyéb idegrendszeri betegségek ellen. (forrás:player.hu/health.com)

2012-ben már megjelent a témában egy publikáció, ami szintén azzal a konklúzióval zárult, hogy a kávéivás hozzájárulhat az egészség megőrzéséhez.  402 ezer ember adatainak elemzéséből állt össze a tanulmány, amelyet 1995-ben kezdtek el a kutatók  50 és 71 év közötti amerikaiak bevonásával. A 402 ezer résztvevő közül 42 ezren nem ittak kávét, mintegy 15 ezren pedig nagyon sokat, naponta legalább hat csészével ittak. A legtöbben 2-3 csésze kávét fogyasztottak el naponta. Az adatok elemzéséből az derült ki, hogy az átlagos 2-3 csésze kávét fogyasztó férfiak 10 százalékkal kisebb valószínűséggel haltak meg, mint a kávét nem ivók, míg a nőknél 13 százalék volt a különbség.

Szerző
Témák
Egészség kávé
Frissítve: 2017.05.06. 18:01

Bedugult az orra? - Több oka is lehet

Publikálás dátuma
2017.04.28. 19:39
Illusztráció/Thinkstock
Ne várja meg, míg függővé válik az orrcseppektől! - figyelmeztet a Fül-orr-gégeközpont.

Ha orrcseppel sem múlik az orrdugulás

Nátha, allergia és arcüreggyulladás gyakori tünete az orrdugulás. Ilyen esetekben sokat segít a kezelőorvos által, jól megválasztott orrcsepp, mely akár hosszú távon is biztonsággal alkalmazható. Vannak azonban olyan esetek, amikor az orrdugulás tartósan fennáll és gyógyszerek, orrspray-k segítségével sem mulasztható el. Ha ilyen panaszunk jelentkezik, mindenképp forduljunk fül-orr-gégészhez, aki alapos kivizsgálás során tudja feltárni a kellemetlen tünet kiváltó okát.

Orrmandula megnagyobbodás

Tartós orrdugulást okozhat gyermekkorban a megnagyobbodott orrmandula. Figyelmeztető jel, ha a gyermek horkol, a légúti akadály zavarja a nyugodt alvásban. A beszédfejlődésben, hangképzésben is éreztetheti a hatását, de a szagérzékelésben is gondot okozhat, előfordulhat, hogy a gyermek nem, vagy csak alig érez szagokat. A megnagyobbodott orrmandula nátha esetén gátolhatja a váladék kiürülését, ezáltal fülbetegségekre, visszatérő arcüreggyulladásokra hajlamosíthat – hívja fel a figyelmet a lehetséges szövődményekre dr. Csóka János fül-orr-gégész, a Fül-orr-gégeközpont főorvosa. A műtét szükségességét a panaszok súlyossága határozza meg, ennek elbírálása fül-orr-gégész feladata. A megnagyobbodott orrmandula normál esetben a gyermek 9 éves kora körül visszafejlődhet, 17 éves korra pedig teljesen elsorvadhat.

Polipok az orrban

Az orrpolip az orrnyálkahártya lefűződése, hosszabb-rövidebb nyelű nyálkahártya-képződmény. néha az orrmelléküregekből türemkedik be az orrüregekbe. A polipok térfoglaló folyamatként elzárják a levegő áramlását, akadályozzák a melléküregek szellőzését és ekkor jelentkeznek a betegek számára is érzékelhető tünetek. Azt az állapotot, amikor az orrüregben megjelennek a polipok, orrpolipózisnak nevezzük. A betegségre gyakran az ismétlődő fertőzések hívják fel a figyelmet. A növekvő polipok ugyanis könnyen elzárhatják az orrmelléküregek nyílásait, így a termelődő nyák azokból nem tud kiürülni, előbb-utóbb elfertőződik, krónikus arcüreggyulladás jelentkezhet. Ha valaki orrfolyás, orrdugulás, szagláscsökkenés, fejfájás, horkolás vagy orrhangú beszéd miatt fül-orr-gégész szakorvoshoz fordul, a diagnózis könnyen felállítható az orrüreg vizsgálata alapján.

Sokszor szabad szemmel is látható az orrsövényferdülés

Az orrot belül közel két egyenlő részre választó orrsövény végleges alakját a 20-25. életév között éri el. Rendellenességre utal az egyoldali, vagy változó orrdugulás, de gyakran csak a szövődmények hívják fel a figyelmet az elváltozásra: gyakori fejfájás, fülészeti- és garatproblémák jelentkezhetnek. Az elhúzódó orrdugulás, orrváladékozás mellett az orrsövényferdülésre gyakran a visszatérő arcüreggyulladás hívja fel a figyelmet, de gondolni kell rá a gyakori középfülgyulladások, vagy horkolás kivizsgálása során is. A gátolt orrlégzés helyett alkalmazott szájlégzés légúti fertőzésekre, garat- és gégehurutra is hajlamosíthat. Orrsövényferdülés jele lehet az orrhangú beszéd is, az eltérés társulhat a külső orr deformitásaival is. Ilyenkor szabad szemmel is láthatóak az eltérése: lehet az egész orr tengelye ferde, vagy a sövény alsó éle valamelyik orrnyílásban aszimmetrikusan megjelenik.

(Forrás: Fül-orr-gégeközpont)

Szerző
Témák
orrdugulás