Bioritmus;influenza;British Medical Journal;

2017-12-14 06:16:00

Joggal szenvednek a férfiak az influenzától

Az „erősebb nem” biológiai és evolúciós okok miatt bizonyul kevésbé ellenállónak az influenza támadásával szemben.

A tekintélyes brit orvosi szaklap, a British Medical Journal legfrissebb, könnyebb hangvételű számában kapott helyett Kyle Sue, a kanadai Újfundlandi Egyetem munkatársának tanulmánya, amely meggyőzőnek szánt magyarázatot ad arra, miért nem egyenlő arányban szenvednek férfiak és nők a megfázásos tünetektől. A férfiak mindeddig női partnereik szűnni nem akaró csipkelődésének voltak kitéve, és a társadalom nagy része is úgy tartotta, hajlanak elhanyagolható tüneteik dramatizálására. Maga a férfi influenza, vagy férfi nátha kifejezés is pejoratívnak számít.

Sue alaposan végigrágta magát a vonatkozó kutatásokon és tanulmánya szerint bizonyítékokat talált arra, hogy a nőkkel összehasonlítva a felnőtt férfiak gyakrabban kerülnek kórházba és magasabb arányban halnak bele az influenza szövődményeibe. A Kanadában tevékenykedő kutató azt tapasztalta, hogy a „férfiak immunrendszere gyengébb választ ad a közönséges vírusos légúti fertőzésekre és az influenzára. Súlyosabb tüneteket produkálnak, tovább tart a betegségük, több időt töltenek a kórházban, sőt nagyobb a veszélye annak, hogy onnan ki sem kerülnek”.

A tudományos kutató evolúciós szempontokkal is indokolja a reálisan létező férfi influenzát. Elképzelhetőnek tartja, hogy barlanglakó őseink számára a túlélésért folytatott férfi-férfi elleni harcban elsőbbséget élvezett a tesztoszteron izomépítő hatása annak az ellenállóképességre gyakorolt feltehetőleg negatív befolyásával szemben. Kimondottan előnyös lehetett, hogy a legyengült ősembert gyengesége, levertsége otthon tartotta, és ezzel megúszta, hogy ragadozók áldozatává váljon.

Sue, akinek „már elege volt a túlreagálás állandó vádjából”, tényként kezeli, hogy a férfiak szervezete gyengébben reagál az influenza elleni védőoltásra, azután magukra a vírusokra is.

A világszerte nagy érdeklődést keltett tanulmányt sokan fogadták kétséggel. Közéjük tartozik Sabra Klein, a Johns Hopkins Egyetem Bloomberg Közegészségügyi Intézetének munkatársa, aki úgy látja, és ezt a CNN-nek el is mondta, hogy ha létezik is férfi influenza, az csak a lakosság bizonyos alcsoportjaira, a serdülőkre és a 65 éven felüliekre vonatkozik. Azaz helyesebb lenne fiú- és öregember influenzáról beszélni és maradni a nemi egyenlőségnél.