Orbán Viktor;Svédország;Európai Néppárt;

Anna Maria Corazza Bildt

- Néppárti képviselő: Orbán túl messzire ment

„Ami sok, az sok”, a magyar miniszterelnök átlépett egy határt – írja a svéd politikus, aki szerint Magyarország eltávolodott az Európai Néppárt alapértékeitől.

Anna Maria Corazza Bildt svéd EP-képviselő, az Európai Néppárt (EPP) politikusa egy, a Politicoban megjelent, „Ezúttal Orbán Viktor túl messzire ment” című véleménycikkében fejti ki, mit gondol a magyar miniszterelnök politikájáról. Úgy véli, a Fidesz tagságának felfüggesztéséről vagy a kizárásról is beszélni kell.

Egyebek mellett azt írja, Orbán a múlt hónapban átlépett egy határt, amikor a Helmut Kohl egykori német kancellár emlékére rendezett tanácskozáson azt állította, Magyarország illiberális demokráciamodellje hajtóerőt jelent Európa és az Európai Néppárt újjáélesztésére.

Ami sok, az sok. Sok európai polgár kíváncsi arra, hol áll az Európai Néppárt. Többé nem engedhetjük meg a magyarországi politikai fejlemények eljelentéktelenítését. Nyilvánosságra kell hoznunk a belső vitáinkat” – véli a képviselő. Azt írja, a pártra az jelenti a legnagyobb veszélyt, hogy támadás éri az értékeit, Magyarország pedig eltávolodott az EPP alapértékeitől.

A politikus bírálta, hogy 

  • Orbán kormányzása alatt bűnözőkként és ellenségként állították be a menedékkérőket, azokat pedig, akik segítenek nekik, börtönnel fenyegették,

  • lejárató kampány indult az Európai Unióval szemben,

  • és aggasztó, hogy Orbán a Moszkva elleni szankciók eltörlését támogatja.

Kiemelte, hogy az Európai Néppárthoz tartozni előnyökkel jár, ám megköveteli az európai értékek tiszteletben tartását. Szerinte objektívan meg kell vizsgálni a tényeket, nyilvános álláspontra kell helyezkedni és meg kell vitatni a Fidesz tagságának felfüggesztését vagy kizárását is.

Mint megírtuk, a néppárti vezetésre nagy nyomás nehezedik Orbán Viktor politikája miatt. Többen — például lengyel, luxemburgi és portugál — kereszténydemokrata pártok azzal fenyegetőznek, hogy jövőre elhagyják a frakciót, ha az továbbra is befogadja az értékeikkel szembeszálló Fideszt. Bennük viszolygást keltene, ha a magyar miniszterelnök aktívabb szerepet játszana az EP választások európai kampányában. a holland kereszténydemokraták június 2-iki kongresszusukon egy olyan határozatot fogadtak el, amelyben kifejtették, hogy ha a Fidesz nem tartja magát az EPP által vallott értékekhez, akkor ideiglenesen fel kell függeszteni a tagságát.

Orbán a Helmut Kohl emlékére rendezett tanácskozáson egy új európai pártcsalád alapítását is felvetette. „Most könnyű lenne létrehozni, mondjuk, egy új formációt a közép-európai országok hasonszőrű pártjaiból vagy éppen egy bevándorlásellenes összeurópai formációt. Nem kétséges, nagyot hasítanánk a 2019-es európai választáson” – üzent szövetségeseinek, az Európai Néppárt (EPP) tagjainak. Az új európai párt alapítását csak feltételes módban fogalmazta meg, majd hozzátette, hogy ők (mármint a Fidesz és közép-európai szövetségesei) egyelőre nagyvonalúan eltekintenek ettől. Orbán szerint „dezertálás helyett” ők inkább a nehezebb feladatot vállalják, és meg akarják újítani az Európai Néppártot. Az elmúlt évek számos választása azt jelezte, hogy az EPP pártjainak befolyása folyamatosan csökkent, mert nem képviselte, úgymond, a népakaratot. Orbán ezzel szemben saját magát és az Osztrák Néppártot állította példaként, mint akik sikerrel vették fel a kesztyűt, és „felelős válaszokat” adtak.

Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke a néppárti politikus írására úgy reagált: Anna Maria Corazza Bildt vádaskodásainak hitelességéről mindent elmond, hogy az a mondat, amelyre cikkét alapozza, el sem hangzott Orbán Viktortól. Az MTI kiemeli, hogy Anna Maria Corazza Bildt cikke szerint Orbán Viktor átlépett egy határt a múlt hónapban, amikor a nagy német államférfi, Helmut Kohl örökségét felidéző eseményen azt állította, hogy „Magyarország illiberális demokráciamodellje hajtóerőt jelent majd Európa és az EPP megújítására”. Orbán Viktor júniusban a Budapesti Európa-beszéd címmel rendezett konferencián szólalt fel a magyar fővárosban, az eseményt Helmut Kohl egykori német kancellár halálának évfordulóján tartották meg. Itt egyebek között arról beszélt a miniszterelnök, hogy erős Európához erős nemzetállamokra van szükség. Hangsúlyozta: Magyarország több területen is fel tudja ajánlani segítségét a közös európai politikához, így jó példát tud mutatni a gazdasági reformok terén, és segítséget tud nyújtani a migránsok hazaszállításához. Hozzátette: noha az Európai Néppárt (EPP) vezetői követtek el hibákat „a mi rovásunkra”, a Fidesz kitart a pártcsalád és Helmut Kohl eszméi mellett, „dezertálás helyett inkább vállaljuk a nehezebb feladatot: újítsuk meg az Európai Néppártot, és segítsünk abban, hogy visszataláljon kereszténydemokrata gyökereihez” – írja az MTI.

„Nagyon szenvedélyesen ellenzem a családok szétválasztását” – mondta Ivanka Trump.