egészségügy;Magyar Kórházszövetség;

2018-08-10 08:30:00

Vesztésre áll az egészségügy a pénzügyi tárcával szemben

Tovább dúl a nyilatkozatháború az ÁSZ és a kórházak közt, de a Népszava forrásai szerint többről van szó: az ágazat irányítói vesztésre állnak a kormányon belül dúló háborúban, ezért is hallgatnak mélyen.

Nem csak a pénzügyi kormányzat kritizálja a kórházigazgatókat, az országos vezetőket korábbi kollégáik tartják gyengének – terebélyesedett ki az Állami Számvevőszék (ÁSZ) és a Magyar Kórházszövetség (MKSZ) közötti csata, amely tegnap újabb pengeváltással folytatódott. Az ÁSZ a kórházi vezetők szerdai közleményéhez hasonlóan határozott hangnemben verte vissza a kifogást, hogy a túl kevés pénz okozza a bajokat az intézmények gazdálkodásában. A számvevők szerint nem pénzkérdés a kórházakban a jogszabályi előírások betartása, a szabályos működés biztosítása és fenntartása.

A vita – mint arról többször írtunk – hétfőn robbant ki, amikor a kormánylap Magyar Időknek nyilatkozva az ÁSZ elnöke botrányos gazdasági visszaélésekkel, anarchikus állapotok létrehozásával vádolta meg a kórházak igazgatóit és gazdasági vezetőit, ezzel magyarázva a folyamatosan újratermelődő sok tízmilliárdos hiányt az intézmények költségvetésében. A vádak és a durva megfogalmazások elleni tiltakozásul a kórházszövetség és az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesülete (EGVE) szerdán közös elnökségi ülésen tiltakozott, Domokos László számvevőszéki elnököt és munkatársait is szakmaiatlansággal vádolva. Hangsúlyozták, hogy a magyar kormány az uniós államok ráfordításainál nagyságrendekkel kevesebbet költ a betegek ellátására.

A sajtóban egymásnak üzengető felek vitájában a humántárca egészségügyi államtitkársága látszólag hátrahúzódott. Lapunknak név nélkül nyilatkozó kórházi vezetők nehezményezték, hogy a néhány hónapja még az Országos Onkológiai Intézetet vezető Kásler Miklós miniszter és államtitkára, a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet éléről érkező Nagy Anikó sem állt határozottan egyik fél oldalára sem. A tárca először csak azt közölte, hogy tanulmányozzák az ÁSZ vizsgálati eredményeit. Csütörtök reggel pedig hozzátették: ismerik a kórházi gazdálkodás problémáit, néhány héten belül saját vizsgálatot kezdenek az intézmények átvilágítására, a program összeállítását még – állították – a botrány kirobbanása előtt megkezdték.

A lapunknak nyilatkozók közül többen is utaltak arra, hogy tudomásuk szerint a háttérben már hetek óta zajló pénzügyi, gazdálkodási vitában az ágazat irányítói vesztésre állnak a pénzügyi tárcával szemben. Eddig el tudták kerülni, hogy a közvélemény előtt is lejárassák őket, de ez csak addig tart, amíg nem állnak nyíltan az őket besározó vádak ellen tiltakozó kollégáik pártjára.

Más informátoraink azonban azzal vették védelmükbe a kórházigazgatókat, hogy ők már valamennyien az Orbán-éra kegyeltjei, valójában tehát saját döntéseit kritizálja a kormány, amikor egyik hivatala a vezetőket támadja. A legnagyobb bajnak azonban legtöbben azt nevezték, hogy a Fidesz-kabinet az utóbbi években nem tette egyértelművé, hogy a társadalombiztosítási alapú, az állami vagy a magánegészségügyben képzeli-e az ellátás jövőjét. A kevert rendszer működésképtelen – állították többen is. Beszéltünk olyan egészségügyi szakemberrel is, aki már azt sem nézte ki az államtitkárságból, hogy képes levezényelni a beígért átfogó helyzetfelmérést és programalkotást.