Bioritmus;fogyókúra;szív- és érrendszer;

2018-08-22 14:44:00

Szívbajt is okozhat a fogyókúra

Egy rosszul kivitelezett fogyókúra, koplalásra vagy bizonyos tápanyagok, élelmiszertípusok teljes megvonására épített diéta számos kellemetlen tünettel, negatív következménnyel járhat – hívják fel a figyelmet szakemberek.

A bőség zavara

Időről időre felbukkan néhány „divatos” fogyókúra, tele van az internet „tuti” receptekkel. Minden fogyókúrázó másra esküszik, azt azonban tudni kell, hogy nincs nemzetközileg elfogadott, mindenkinek működő  fogyókúra, noha ajánlható étrendek azért léteznek, ilyen a mediterrán vagy DASH-diéta – hangsúlyozta dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa. 

Ráadásul a testsúly önmagában nem sokat jelent, a BMI pedig  időnként félrevezető, mert a zsír eloszlásáról, a test felépítésében szereplő izmokról, csontokról semmit sem mond – tette hozzá. 

Éhezni nem szabad

Az éhezés, a böjtölés vagy az extra alacsony kalóriatartalmú táplálkozás hosszútávon egyértelműen egészségtelen. Az extrém kalóriamegvonás ugyan csökkenő testsúlyt eredményezhet, de az éhezés következtében a szervezet az izomszövetet is elkezdi lebontani, ami semmilyen szempontból sem előnyös, sőt kedvezőtlen. A koplalás számos egészségi kockázattal is járhat, különösen például a szív-és érrendszeri betegségben szenvedőknek – hangsúlyozta Szarka Dorottya, a KardioKözpont dietetikusa.

Bár vonzó lehet a szénhidrátmegvonás gyors és látványos eredménnyel kecsegtető ígérete, óvatosnak kell lenni – hívta fel a figyelmet a dietetikus. Ha nem viszünk be eleget a szervezet legfontosabb energiaforrásából – szénhidrátokból -, a szervezet kénytelen máshogy megtermelni a szükséges glükózt, ezért a saját zsírraktárait kezdi lebontani. Ez jól hangozhat, de súlyos problémákhoz vezethet. Amikor ugyanis a máj elkezdi a zsírszövetet bontani, bizonyos melléktermékek: ketonok, ketontestek keletkeznek. Ha ezek felgyülemlenek a vérben, beindul a ketózisnak nevezett folyamat, amelynek következtében fáradtság, kimerültség, lelassult gondolkodás, hosszabb távon akár csont- és vesebetegség is kialakulhat. 

Csodaszerek

A legtöbb tabletta kötőanyagból, koffeinből és vízhajtószerekből áll, ami a szervezet vízháztartásának és ionegyensúlyának felborulásához, illetve kiszáradáshoz vezethet. Szív-érrendszeri betegeknél ez a megbillent egyensúly kimondottan kockázatos is lehet, a vérnyomás, a szívritmus következményes szabálytalanságai miatt – tette hozzá a kardiológus. 

Honnan tudható, hogy helytelen a fogyókúra?

Fogyókúra helyett megfelelően összeállított étkezési és mozgásprogramon alapuló életmódváltás a célravezető. Ha azonban mégis határozott ideig tartó, szigorú diétába kezdünk, az alábbi tünetek jelentkezésekor biztosak lehetünk abban, rossz az út: 

Gondokat okozhat az ásványi anyagok hiánya is: a káliumhiány például hányingert, izom- és szívműködési zavarokat eredményezhet. Erre különösen a szívbetegeknek kell figyelniük.

Csak felügyelettel

Egy egészséges embernek is érdemes dietetikussal és mozgásterapeutával összeállítania az életmódváltás pontos menetrendjét, de szív- és érrendszeri betegeknek még a kardiológusukat is be kell vonniuk a folyamatba.