"A helyzet egyértelmű: az EMIH-nek nem a történelmi hitelesség, nem a magyar zsidó közösségi emlékezet és nem a magyar zsidóság a fontos, hanem a közpénzek és ingatlanok megszerzése. Ez világos stratégia, ami szembe megy a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (MAZSIHISZ) törekvéseivel és a magyar zsidó közvélemény értékrendjével" - írja közleményében a zsidó szervezet.
Majd így folytatja:
"A MAZSIHISZ egyik alapintézménye a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár. A legjelentősebb holokauszttal foglalkozó nemzetközi intézmények természetes partnere. A MAZSIHISZ elkötelezett a holokauszt hiteles bemutatásában, ezért a Sorsok Háza néven Köves Slomó és Schmidt Mária által most meghirdetett koncepciót elutasítja és attól elhatárolódik, nem hajlandó a múlt megtagadásával a jövőt feláldozni."
Éppen ezért a Mazsihisz a közösségi emlékezet és a hiteles történelmi kutatások megerősítésére, bátorítására 10 millió forintos induló összeggel pályázati keretet különít el, hogy segítse a kutatók, intézmények, civil szervezetek munkáját.
Megírtuk: az egykori Józsefvárosi pályaudvar területén megépült múzeum kiállításának koncepcióját a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítványra bízták, amelynek vezetője a Terror Háza Múzeum főigazgatója, Schmidt Mária lett. A múlt pénteki bejelentés szerint az EMIH a jövő évtől a Schmidt Mária-féle alapítvánnyal együttműködve fogja üzemeltetni a Sorsok Háza múzeumot.
Schmidt szerepvállalása sokaknak nem tetszett, és ezzel a kormány is tisztában volt: izraeli útja során Orbán Viktor miniszterelnök ellátogatott a Jad Vasem központba is, illetve a kabinet az izraeli történészeket „megszondáztatta”, mit szólnának ahhoz, ha Schmidt Mária vezetésére bíznák a Páva utcai múzeummal összevont Sorsok Házát. A Jad Vasemben Orbán tudomására hozták, hogy Schmidt Mária megítélése nem javult az elmúlt években. Orbán erre azt mondta: szeretné elkerülni a „régi problémák” megismétlődését, és semmiképpen sem akar újabb botrányt, inkább megállapodást.
A kormány végül megkerülte a vele szemben kritikus álláspontot felvállaló Mazsihiszt, és a lényegesen lojálisabb partnernek tekintett EMIH-et hozta helyzetbe.