Budapest;Erzsébetváros;Airbnb;Lakhatási válság;

2019-01-10 15:32:20

Milliókat fizethetnek Erzsébetvárosban az Airbnb-n kiadott lakások tulajdonosai

A budapesti VII. kerület is lépett a rövidtávú lakáskiadással szemben, legalább 2 millió forintért kell parkolóhelyeket vásárolnia azok után.A budapesti VII. kerület is lépett a rövidtávú lakáskiadással szemben, legalább 2 millió forintért kell parkolóhelyeket vásárolnia a tulajdonosoknak.

Már a VII. kerületben is parkoló-mérleg díjat kell fizetni, ha valaki szálláskiadásra, például Airbnb-re akar bejegyeztetni egy lakást - szúrta ki az Index.hu. Az önkormányzat január 6-én életbe lépett, Erzsébetváros Építési Szabályzatáról szóló rendelete alapján

Egy parkolóhely megváltásának költsége 2 millió forint plusz áfa. Így a rendelet azt jelenti, például egy 70 négyzetméteres Airbnb-re kiadott lakás után 5 millió 80 ezer forintot kell fizetni a jövőben a VII. kerületben.

Hasonlót lépett tavaly januárban a VI. kerület vezetése is: ha valaki Airbnb-re akar bejegyeztetni lakást Terézvárosban, minden szobáért egyszeri, akár másfél millió forintos parkoló-mérleg díjat kell fizetnie.

A VIII. kerületben is nemrég vetettek ki egy új adónemet a rövid távú lakáskiadásra, ez alapján 2019. január 1-től az így kiadott lakás vagy lakások alapterülete után adóztat az önkormányzat, egységesen 1820 Ft/nm/év értékben. Vagyis Józsefvárosban egy turistákkal feltöltött 120 négyzetméteres lakás után például 218 ezer forintot kellene fizetnie a tulajdonosnak építményadó címén, ha a lakás rövid távra adja ki. A kerületben 2017 október óta pedig már csak akkor lehet az Airbnb-n szobát kiadni, ha a ház többi lakásának lakója is beleegyezik abba.

Rövid távon, egy-egy napra kiadva ugyanis hatalmas pénzeket kereshet lakásával egy tulajdonos; olyan összeget, amit egy állandó lakó nem tudna megfizetni. Rengeteg tulajdonos ezért inkább kivonja lakásait a klasszikus lakásbérleti piacról, mások pedig befektetésként vesznek újabb és újabb ingatlanokat, amik így szintén elérhetetlenné váltak azoknak, akik egyszerűen csak lakni szeretnének Budapesten. Az erzsébetvárosi rendelethez hasonlóak elkedvteleníthetik a befektetőket, rövidtávon valamelyest csökkentve ezzel az albérletárakat. Ha pedig főváros-szinten hoznának hasonló intézkedéseket, előbb-utóbb talán ismét megfizethetővé válna a fővárosi lakhatás azoknak is, akik nem részei a kormány által felkarolt, rohamosan gazdagodó elitnek.