közös lista;EP-választás;

Fotó: Facebook

- A kormány elemzőintézete úgy tesz, mintha az ellenzékért aggódna, és szapulni kezdte a közös listát

A Nézőpont Intézet fordított logikával arra jutott, hogy az ellenzéki közös lista a Fideszt erősíti.

Előnytelen az ellenzéknek közös listán indulni az EP-választáson a Nézőpont Intézet legfrissebb közvélemény-kutatása szerint - mondta Nagy Dániel, az intézet elemzője az M1-en. A kormány "házi elemző cége" azt próbálja bizonyítani, hogy egy teljes körű ellenzéki összefogás esetén 8 helyett 7 mandátum jutna az ellenzéki pártoknak, míg a Fidesz-KDNP így 13 helyett 14 képviselőt delegálna majd az EP-be.

Megjegyzendő: jelenleg a kormánypárt 12, az ellenzék pedig 9 mandátumot tudhat a magáénak, azaz a Nézőpont eleve a Fidesz erősödésével számol. (Ennek ellentmond, hogy a ZRI Závecz Intézet azt mérte, hogy a kormánypárt támogatottsága 35-ről 32 százalékra apadt a teljes lakosság körében, azaz a hatalomtól elpártolt 250 ezer ember. Továbbá az elemzés figyelmen kívül hagyja az EP mandátumosztási logikáját. Bár Tóth Bertalan a Népszavának korábban arról beszélt, hogy nem erőlteti a közös listát, hogy a kormánymédia ne cikkezhessen ellenzéki belviszályról, az MSZP elnöke szerint ennél nincs jobb megoldás. 

Készséggel elhiszem, hogy mindegyik ellenzéki párt megugorja az EP-be kerülés 5 százalékos küszöbét. De ha nem, akkor a rájuk adott szavazatok nem egyszerűen elvesznek, hanem a Fideszt erősítik. A rendszer ugyanis úgy működik, hogy a ki nem osztott mandátumokat elosztják, és végül a nagy tömbnél – Magyarország esetében a Fidesznél – landolnak, így a kormánypártnak aránytalanul sok képviselője lehetne.

És a jelek szerint a Nézőpont is csak annyival tudja álláspontját megtámogatni, hogy: Gyurcsány. Nagy Dániel ugyanis úgy kalkulál, hogy a jobbikosok egyharmada, a baloldali pártok szimpatizánsainak pedig egyötöde nem szavazna egy teljes körű ellenzéki összefogásra. Az elemző úgy véli, hogy a Jobbik szavazóinak visszakozása épp Gyurcsány Ferenc ellenzéki politikus elutasítottságával függhet össze, amely a magyarok körében kiemelkedően magas, 73 százalékos.

Azt nem vitatja senki, hogy a teljes körű összefogás egy nagyon bonyolult feladvány, hiszen, magyarázta korábban a Népszavának Pulai András, a Publicus Intézet vezetője, egy közös lista a legjobb esetben két mandátummal hozna többet az ellenzéknek – viszont öt párt összefogása kellene hozzá. Következésképpen három párt semmit nem kap a pluszból. Úgyhogy a kérdés az, hogy ki hogyan értelmezi a közösséget, amikor komoly politikai tétről van szó. Viszont az is igaz, hogy szimbolikus okok miatt érdemes lenne ráhajtani a közös listára: az említett két mandátum ugyanis jelentheti azt, hogy az ellenzék összesen több EP-képviselőt delegálhat, mint a Fidesz. 

Mindenesetre az már biztos, hogy maga a Jobbik nem idegenkedik a Demokratikus Koalícitól, ugyanis az ellenzéki pártok úgy döntöttek: közösen mozgósítanak az EP-kampányra.

A hivatalos statisztika ennek a számnak a töredéke, csakhogy az addiktológusok szerint az elfogyasztott szesz mennyiségéből másra lehet következtetni.