A táplálékkiegészítők mellett vagy akár helyett célszerű az ilyen, járványos időszakban minél több vitaminban gazdag ételt fogyasztani. A Healthline összeállítása szerint az alábbi élelmiszerek segíthetnek az immunrendszer működésének serkentésében:
Citrusfélék
A legtöbben nátha esetén azonnal a C-vitaminért nyúlnak, jól is teszik, mert segít az immunrendszer erősítésében, serkenti a fehérvérsejtek termelését, ami kulcsfontosságú a fertőzések elleni küzdelemben. A népszerű citrusfélék közé tartozik: a grapefruit, a narancs, a mandarin, a citrom, a lime. Mivel a szervezet a C-vitamint sem termelni, sem tárolni nem képes, naponta kell bevinni.
Paprika
Szent-Györgyi Albertnek köszönhetően tudjuk, a paprika kétszer annyi C-vitamint tartalmaz, mint a citrusfélék, ráadásul béta-karotinban is gazdag, ezzel a szem és a bőr egészségét is védi.
Savanyú káposzta
A rengeteg C-vitamin mellett tartalmaz még B1-vitamint, karotint, illetve kalciumot, káliumot, foszfort, magnéziumot és nátriumot. Gazdag rostokban, ami tisztítja a bélfalat, de az érlelés során keletkező tejsav is jótékony hatással van a bélrendszerre, antibiotikumkúra után a bélflóra helyreállítását is segíti. Lehetőleg nyersen vagy csak rövid ideig párolva, bűntudat nélkül fogyaszthatjuk, mert kevés kalóriát tartalmaz - írta a HáziPatika.
Kiwi
A C-vitamin mellett tartalmaz folsavat, káliumot, B- és csonterősítő K-vitamint is. Elősegíti a pihentető alvást, rendszeres fogyasztása csökkenti a magas vérnyomást.
Brokkoli
Tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal. Jelentős mennyiségű A-, C- és E- vitamint, valamint sok más antioxidánst és rostot tartalmaz, így az egyik legegészségesebb zöldség. Ahhoz, hogy megőrizze értékes hatóanyagait, minél kevesebbet főzzük.
Fokhagyma
A fokhagyma a világ egyik leggyakoribb fűszere. Már régóta használják a fertőzések elleni küzdelemben. Segíthet csökkenteni a vérnyomást és megelőzni a szív-, érrendszeri betegségek kialakulását is.
Hagyma
Bár az összeállításban nem szerepel, a hagyma is jó szolgálatot tehet a megelőzésben, de a már elkapott betegség gyógyulásának gyorsításában is. Az A-, B6-, C- és E-vitaminok, a folsav, a nátrium, a kálium és a vas mellett sok rostot is tartalmaz. A népi orvoslás gyakran használt zöldsége, a hurutos betegségek, a köhögés enyhítésére használják, úgy tartják például, ha egy felszeletelt hagymát éjszakára az ágyunk mellé teszünk, magába szívja a mikrobákat és fertőtleníti a levegőt, de a vércukorszint helyreállítására és bőrproblémák kezelésére is ajánlják. A britek a szemölcsöket dörzsölik be vele, egyes arab országokban pedig a hajhullást próbálják hagymával kevert sóval és borssal kezelni - derül ki a HáziPatika másik cikkéből.
Gyömbér
Egy másik, a megfázás tüneteinek enyhítéséről ismert fűszer, amely segíthet csökkenteni a gyulladást, ezáltal mérsékli például a torokfájást. A kapszaicin rokona, így melegítő hatású is. Hatásos a hányinger enyhítésére is. Segíthet csökkenteni a krónikus fájdalmakat és egy új kutatás szerint koleszterincsökkentő tulajdonságokkal is rendelkezik.
Kurkuma
A fényes, sárga, keserű fűszer régóta használatos gyulladáscsökkentő szerként a csontritkulás, de a rheumatoid arthritis kezelésében is. A kutatások szerint a kurkumin magas koncentrációja, amely a fűszer sárga színét adja, csökkentheti a testmozgás által okozott izomkárosodást is.
Mandula
A diófélék tele vannak zsírban oldódó E-vitaminnal, valamint egészséges zsírokkal. Egy fél pohár - körülbelül 45 darab -, egész, héjas mandula fedezi az ajánlott napi bevitelt.
Napraforgómag
Erős antioxidáns, a foszfor, magnézium és B6-vitamin mellett sok E-vitamint is tartalmaz. Utóbbi fontos az immunrendszer működésének szabályozásában és egészségének fenntartásában. Magas E-vitamin-tartalmú élelmiszer az avokádó és a zöldleveles zöldségek is.
Spenót
A legegészségesebbnek tartott salátanövény a C-vitamin mellett tartalmaz E-, B1- és B2-vitamint, szelént, cinket, kalciumot. A gyulladáscsökkentő omega-3 zsírsavak mellett emésztést segítő rostokban és izomépítő fehérjékben is gazdag. A brokkolihoz hasonlóan egészségesebb, ha minél kevesebbet főzzük.
Húsleves
Ha betegek vagyunk, a csirkeleves szinte csodát tesz. Enyhíti a tüneteket, de akár megelőzésre is használhatjuk. A baromfihús gazdag B6-vitaminban, ami segíti a vörösvérsejtek kialakulását. A csontokból készült leves zselatint, kollagént és egyéb tápanyagokat is tartalmaz, amelyek segítik a gyógyulást és az immunitást.
Joghurt
Az "élő és aktív kultúrákkal" rendelkező – például görög – joghurt is hozzájárul a betegségek elleni küzdelemhez. D-vitaminban is gazdag, ami fokozza a szervezet betegségek elleni természetes védelmét. Válasszunk natúr joghurtot, és ha szükséges, ízesíthetjük gyümölcsökkel, köhögéscsökkentő hatású mézzel.
Tengeri gyümölcsei
A herkentyűk rendkívül egészségesek az omega-3 zsírsav- és foszfortartalmuk miatt, de a rák, a kagyló, a homár cinktartalma is jelentős. Ez hozzájárul az immunsejtek rendeltetésszerű működéséhez. Fontos viszont, hogy a napi ajánlott cink mennyiségét ne lépjük túl, mert az már gátolja az immunrendszer működését. Felnőtt férfiaknál ez 11 mg, nők esetében pedig 8 mg.