MTA;

2019-02-09 08:45:00

Élőlánccal védenék az Akadémiát - a kutatási pénzeket a kormány saját agytrösztje kapná

A kormány tempót váltott: a jelek szerint egyre közelebb az akadémia kutatóhálózatának ősz óta tervezett szétverése.

Egyre nagyobb a tiltakozás a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) forrásainak elvonása és a kutatóhálózat szétdarabolása miatt. Az MTA Lendület-programjának segítségével külföldről „hazacsábított” fiatal kutatók nyílt levelet tettek közzé, amelyben a kormányfőt kérik, állítsa le „a rohamléptékben történő és átgondolatlan” átalakítási folyamatot. Ugyancsak nyílt levélben tiltakozik 556 magyar kutató, oktató és a művész: Palkovics László minisztert kérik, „állítsa le az átszervezést, adja vissza az MTA autonómiáját” és „ne rombolja le a kutatás működéséhez elengedhetetlen személyes perspektívákat, mert évtizedek óta folyó munkálatok eredményei forognak kockán.”

Az átszervezésekről sokat elárul az: az MTA-nál van, aki úgy tudja, lesznek, akiket a Nemzeti Közszolgálati Egyetemhez csoportosítanak majd át.

– Úgy hallottuk, hogy a humántudományos intézetek megszűnnek önállóan működni és összeolvadnak az egyetemmel. Az ELTE-vel vagy a Közszolgálati Egyetemmel. Azaz ezentúl lesznek művészettörténész rendőrök? Dönteni fognak arról, hogy Andy Warhol vagy inkább Van Gogh? Ízlésrendőrség létesül? Ez a hatalom szempontjából nagyon praktikus lenne, akkor ízlés alapon nem kéne vacaknak, uraságtól levetettnek, idejétmúltnak, giccsnek gondolni számukra nagyon fontos szimbolikus projekteket, például a Vár felújítását – fogalmazott lapunknak Marosi Ernő Széchenyi-díjas művészettörténész, az MTA rendes tagja, az MTA Művészettörténeti Intézet korábbi igazgatója, az MTA társadalomtudományi egykori alelnöke.

Az átszervezések miatt az Akadémiai Dolgozók Fóruma (ADF) jövő hét keddre utcai megmozdulást szervez: élőlánccal tervezik körbevenni az MTA épületét. Szolidaritási nyilatkozatot tett közzé az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának Történeti Intézete, a Társadalomtudományi Kar Szociológiai Intézete, a Magyar Politikatudományi Társaság. Kiállt a magyar tudósok mellett a Szlovák Tudományos Akadémia Szlovák Történeti Társulata is.

A kormány tavaly nyáron döntött úgy, hogy az MTA költségvetésének a kutatóhálózat működtetésére fordítható részét – 28 milliárd forintot – a Palkovics László vezette Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) kapja meg, hogy meghatározhassa annak felhasználási területeit, közvetlenül beleavatkozva az MTA kutatóintézeteinek addig független működésébe. Nem sokkal ezután derült fény arra, hogy a kutatóhálózatot szétdarabolnák: egyes intézetek megszűnnének, mások egyetemekhez, illetve állami kutatóközpontokhoz kerülnének.

Csütörtökön a 168 Óra írt arról egy Palkovics László és a Professzorok Batthyányi Köre egyik tagja között lezajlott telefonbeszélgetésre hivatkozva, a miniszter továbbra is elkötelezett a kutatóintézet-hálózat szétdarabolása mellett. A tervek szerint létrehoznak egy Eötvös Lorándról elnevezett intézetet, ahova a Palkovicsnak kedves (számítástechnikai, matematikai) kutatóintézetek kerülnek. A Bölcsészettudományi Kutatóközpontot valamelyik egyetem alá helyeznék át – szóba került az ELTE és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem is. A természettudományi intézeteket várhatóan a Bay Zoltán intézethálózathoz csatolják.

A telefonbeszélgetésről készült egy leírat is, amit elvileg az MTA-hoz is eljuttattak. Akadémiai forrásunk szerint a vezetőség még nem kapott ilyen levelet, de egy telefonbeszélgetés leiratára nem is tudnának hivatalos állásfoglalásként tekinteni. Az Akadémia Elnöksége jövő hét kedden ülésezik legközelebb, akkor döntenek a továbbiakról.