Tarlós István főpolgármester úr oroszlánként harcolt a budapesti színházak támogatásáért – fogalmazott Fekete Péter kulturális államtitkár a Városházán tartott csütörtök délelőtti sajtótájékoztatón, ahol a főpolgármesterrel és Kásler Miklós humánminiszterrel együtt megerősítették: a tao-rendszer kivezetése után a fővárosi színházak 3,5 milliárd forintos többlettámogatásban részesülhetnek, és már az összeg szétosztásáról is döntöttek, az érintett intézmények jegybevételeinek arányában.
A támogatáson 11 kiemelt színház osztozik: a Tália Színház 336 millió forintot, a Trafó 60 millió forintot, a József Attila Színház 220 millió forintot, a Madách Színház valamivel több mint egymilliárd forintot, az Új Színház 105 millió forintot, az Örkény Színház 215 millió forintot, a Bábszínház 143 millió forintot, a Kolibri Gyermekszínház 62 millió forintot, a Radnóti Színház 110 millió forintot, a Vígszínház 840 millió forintot, a Katona József Színház 320 millió forintot kap.
Az előadóművészeti tao-t idén januárban szüntették meg, a rendszer helyett létrehozott többlettámogatásokra február 21-től lehetett pályázni. Tarlós István hangsúlyozta: a 3,5 milliárd forintos támogatás 540 millió forinttal haladja meg azt az összeget, ami 2018-ban a fővárosi színházak tao-befogadása volt. Szerinte idén valamennyi, a támogatásban részesülő színház több pénzt kap, mint tavaly. A pénzek elosztására egyébként Tarlós tett javaslatot, amit a humánminiszter hagyott jóvá.
Kásler Miklós közölte: a tao kivezetésével sokkal átláthatóbbá vált a rendszer. A színházak támogatására országosan 37 milliárd forint többlettámogatást biztosítanak. Fekete Péter hozzátette: nem arról van szó, hogy több pénzt biztosít a költségvetés; a rendszer átalakításával, a visszaélések megállításával tudtak többletforrásokat biztosítani. Hangsúlyozta: a vidéki színházak sem fognak hátrányt szenvedni.
Ugyanakkor az új rendszer vesztesei lehetnek a kisebb, alternatív teátrumok. Igaz, a kulturális államtitkár nemrég úgy próbálta enyhíteni a bizonytalanságot: számukra is elérhetővé tesznek majd egy keretösszeget, és „akik valós szakmai munkát végeznek, meg fogják kapni a támogatásukat”.
– A főpolgármester úr a fővárosi tulajdonban lévő színházak érdekében tudott lépni, ebben van felelőssége, a többi színház támogatását rajta nem lehet számon kérni – nyilatkozta lapunknak Wettstein Tibor, a Magyar Színházi Társaság budapesti színházak szekciójának vezetője. Mint mondta, szeretnék megvárni valamennyi szervezet pályázati eredményeit, és csak akkor „kongatni a vészharangot”, ha kiderül, valamelyik társulat a korábbinál drámaian kevesebb támogatást kapott.
– Budapesten 517 nyilvántartott előadóművészeti-szervezet van, nekik felük, maximum háromnegyedük vett igénybe korábban tao-támogatást – erről Rihay-Kovács Zita, a Független Előadó-művészeti Szövetség képviselője beszélt a Népszavának. Azt nem tudják, az új támogatási rendszerben mennyien nyújtották be igényüket; a független szervezeteket arra kérik, akiknek már van támogatási döntésük, jelezzék a Szövetség felé. Rihay-Kovács Zita tájékoztatása szerint a támogatás összegét a 2015-2016-2017-es bevételek átlagából számolják ki, emiatt viszont sok társulat rosszul járhat, például azok, akik az utóbbi 1-2 évben alakultak és például csak 2017-ben tettek szert először jelentősebb bevételre. Akiknek viszont csak tavaly volt először bevételük, azok most nem is indulhattak a pályázaton.