A Chelsea nyerte az Európa-ligát

2019.05.30. 00:15

Fotó: ARNE DEDERT / dpa Picture-Alliance/AFP
Az együttes 4-1-re legyőzte az Arsenalt a bakui döntőben, így 2013 után másodszor diadalmaskodott a második számú kupasorozatban.
Olivier Giroud csukafejesével szereztek vezetést a Kékek a 49. percben, majd Pedro pontos lövéssel, Eden Hazard pedig büntetőből növelte az előnyt. A csereként beállt Alex Iwobi ugyan szépített a 69. percben, de Hazard második találata végérvényesen eldöntötte a találkozót. A mérkőzés elején az Arsenal ragadta magához kezdeményezést, volt is néhány lövése, de komoly bravúrt nem kellett bemutatnia Arrizabalagának, akinek egy ízben viszont szerencséje volt, ugyanis Xhaka távoli bombája súrolta a keresztlécet. Az első félidő utolsó tíz percében az addig jobbára a védekezésre koncentráló Chelsea kerülhetett volna előnybe, de egykori kapusa, az utolsó találkozóján szereplő Cech előbb Emerson, majd Giroud próbálkozását hárította bravúrral, így a játékosok gól nélküli döntetlennel vonulhattak az öltözőbe. Ahogy az Ágyúsoknál Cech, úgy a Chelsea-nél is megvillant a másik csapat ex-játékosa, ugyanis a második játékrész elején Giroud egy szép csukafejessel szerzett vezetést, de a fontos találatát visszafogottan ünnepelte. Az Arsenal nem tudott újítani, a Chelsea pedig következő helyzetét is gólra váltotta Pedro pontos lövésével, sőt nem sokkal később a nyáron valószínűleg a Real Madridhoz távozó Eden Hazard büntetőjével már három góllal vezettek a Kékek. Unai Emery, az Ágyúsok mestere kettős cserével próbált életet lehelni csapatába, egyik húzása be is jött, mivel Iwobi szépségdíjas lövéssel szépített, csakhogy az egyaránt elemében lévő Hazard és Giroud újabb összjátéka hamar lehűtötte az Arsenalt. Bár a piros-fehérek küzdöttek becsülettel a hátralévő időben is, de reális esélyük nem volt az egyenlítésre, végül a felzárkózás sem jött össze a remekül összpontosító Chelsea-védelemnek köszönhetően.  A 37 éves Petr Cech, az Arsenal cseh kapusa vereséggel zárta pályafutását, amelyből 11 idényt éppen a finálét megnyerő Chelsea-nél töltött, mellyel 2012-ben Bajnokok Ligáját is nyert.

Európa-liga, döntő:

Chelsea (angol)-Arsenal (angol) 4-1 (0-0) Baku, v.: Rocchi (olasz) gólszerzők: Giroud (49.), Pedro (60.), Hazard (65., 72., az elsőt 11-esből), illetve Iwobi (69.) sárga lap: Pedro (55.), Christensen (68.) Chelsea: Arrizabalaga - Azpilicueta, Christensen, David Luiz, Emerson Palmieri - Kanté, Jorginho, Kovacic (Barkley, 76.) - Pedro (Willian, 71.), Giroud, Hazard (Zappacosta, 89.) Arsenal: Cech - Papasztatopulosz, Koscielny, Monreal (Guendouzi, 66.) - Maitland-Niles, Torreira (Iwobi, 66.), Özil (Willock, 77.), Xhaka, Kolasinac - Lacazette, Aubameyang II. félidő: 49. perc: Emerson bal oldalon a 16-os előteréből ívelt középre, Giroud egy védő szorításában csukafejessel talált a kapu jobb oldalába (1-0). 60. perc: Hazard kapott nagyszerű kiugratást a 16-os bal oldalán, középre gurított, Pedro pedig 13 méterről kilőtte a bal alsó sarkot (2-0). 65. perc: Maitland-Niles fellökte Giroud-t a büntetőterületen belül, a megítélt 11-est pedig Hazard a kapu jobb oldalába gurította (3-0). 69. perc: Iwobi a 16-os jobb sarkától védhetetlenül csavart a kapu jobb sarkába (3-1). 72. perc: Hazardtól kapott nagyszerű labdát Giroud a 16-os bal oldalán, majd a francia világbajnok a védők fellett lágyan átívelve visszapasszolt, a belga támadó pedig közelről ziccerben nem hibázott (4-1).

Döntött a címervitában a Kúria, nem sérült az UTE jó hírneve

2019.05.29. 16:40
Fotó: Tóth Gergő
Megállapították, hogy a címert átalakító cég egy személyiségi jogi perben nem vonható felelősségre, bár vezetőjük megsértett bizonyos szabályokat.
Felülvizsgálta és érvénytelenítette a Kúria a Fővárosi Ítélőtábla tavalyi döntését, ami szerint az Újpest 1885 Futball Kft. megsértette az UTE jóhírnevét, amikor a felnőtt labdarúgó csapat címerét egyoldalúan megváltoztatta és 2017. július 3. napja óta az új címert használja tevékenysége során. Ez már a harmadik ítélet az címervita körül kialakult pereskedésben: mint lapunk is beszámolt róla, az elsőfokú bíróság nem jogerősen elutasította az UTE keresetét, azonban a sportegyesület fellebbezett, és ennek köszönhetően az ítélőtábla másodfokon már megállapította a jogsértést. Indoklásukban akkor arra hivatkoztak, hogy egy jogi személy, mint az Újpesti Torna Egylet, rendelkezik saját arculattal és presztízzsel, így rendelkezik ezekhez kapcsolódó személyhez fűződő jogokkal is. Ezek a jogok a jóhírnév védelme alá tartoznak, és megsértésük miatt személyiségi jogi pert is lehet indítani.
A Kúria azonban az első fokon eljáró bíróságnak adott igazat: közleményükben úgy  fogalmaznak, hogy a valamely önálló jogi személyiséggel rendelkező szervezet (ebben az esetben a Kft.) saját címerének saját döntésen alapuló megváltoztatása, egy attól elkülönült jogi személy (vagyis itt az UTE)  jóhírnevének sérelmét nem okozhatja. „Az alperes kifogásolt magatartása még akkor sem alkalmas a jóhírnév megsértésére, ha az a gazdasági társaság társasági szerződésének megszegésével valósul meg” – írták.
Tehát a Kúria arra is felhívta a figyelmet, hogy az 1885 Futball Kft. vezető tisztségviselője valóban nem tartotta be a gazdasági társaságot létesítő szerződésben foglaltakat – csakhogy ezt a szabálysértést nem a személyiségi jogsértésnél bevetett szankciókkal lehet büntetni.
Fotó: JOE KLAMAR / AFP

Elbúcsúztatták a legendát - a szertartás képekben

Megosztás
Frissítve: 2019.05.29. 16:39
Több ezren vettek végső búcsút Niki Laudától, a 70 éves korában május 20-án elhunyt legendás osztrák Forma-1-es pilótától
Fotó: HERBERT NEUBAUER / AFP
A bécsi dómban rajongók és barátok rótták le kegyeletüket a legenda sírjánál, az eseményt végig élőben közvetítette a televízió
Fotó: VLADIMIR SIMICEK / AFP
Az első koszorút a pilóta özvegye helyezte el, a sisakját fiai tették a koporsóra
Fotó: Beata Zawrzel / AFP
Koszorút küldött a hétszeres világbajnok Michael Schumacher családja is, „egyszer még találkozunk, a Te Schumijaid” felirattal
Fotó: ROLAND SCHLAGER / AFP
Az esemény reggel 9-kor kezdődött, Lauda koporsóját, felesége, Birgit Lauda és nagy fiai, Lukas és Matthias várták az épületben
Ezután a rajongók vehettek búcsút a pilótától, a szakadó eső ellenére több ezren álltak sorba, hogy bejussanak példaképük sírjáh
A dóm kapuját 11:30-kor bezárták, 13 órakor kezdődött a zárt körű búcsúztatás a családtagok és háromszáz meghívott vendég körébe
Alexander Van der Bellen államelnök
Több felszólaló is kiemelte Lauda kitartását, hősiességét: 1976-os szörnyű balesete alkalmával 55 másodpercet töltött a lángoló
Lauda temetésére szűk családi körben későbbi időpontban kerül sor, ennek részleteit azonban nem árulták el