Bioritmus;sárgabarack;

2019-07-12 15:20:00

Olyan egészséges, hogy nem csak nyáron kellene sárgabarackot ennünk

Az egyik legértékesebb és legsokoldalúbban hasznosítható gyümölcs különböző fajtái június közepétől augusztus végéig is érnek.

Az illatos, üdítő sárgabarack nagy része víz, de sok ásványi anyagot, vitamint tartalmaz, erős antioxidáns. Káliumtartalma kiemelkedően magas, vasban, rézben és nyomelemekben is gazdag. A C- mellett sok A-vitamint is tartalmaz, két-három szem fedezi is a napi szükségletet. Ezzel késleltethetjük az időskori látásromlást, kedvezően hat a zsíranyagcserére, érvédő hatású, serkenti a máj méregtelenítő működését. Sok értékes béta-karotint tartalmaz és fedezi a napi káliumigényünket. Fontos szerepe van a csontok és a szövetek újjáépítésében, így fogyasztása fiataloknak és időseknek is javasolt. Növeli a sejtek energiáját, élettartalmát, fokozza a vérképzést, mérsékli az asztmás panaszokat. Vízhajtó, méregtelenítő hatású. Segít leküzdeni a baktériumok, vírusok által okozott fertőzéseket.

A mandulához hasonlóan feltörhető magjának beléből készül a marcipánszerű, és azt helyettesítő perszipán. Arzén- és ciántartalma miatt azonban a keserű változat nagy mennyiségben mérgezést is okozhat, ezért egy-két szemnél többet nem szabad belőle fogyasztani. Az édes magok viszont nyugodtan ehetők.

Olaja zsírsavakban gazdag, természetes módon regenerálja, ápolja és hidratálja a bőrt, csökkenti a haj korpásodását, illetve serkenti a hajnövekedést. Nagyon jó hordozóanyag, ugyanis a bőr könnyen beszívja, ezért sok masszázs és illóolaj alapanyaga. Feltételezések szerint a sárgabarackban, ahogy a legtöbb gyümölcs magjában is megtalálható B17 vitamin gátolja a sejtek rákos elváltozását elindító anyagok működését.

Próbáljunk hibátlan, barna foltok nélküli szemeket venni. A keményebbek jobban bírják a szállítást, és főként befőzésre alkalmasak, a puhákból pedig lekvárt készíthetünk. Érdemes hamar megenni, igaz, az ép szemek hűtőben két hétig is eltarthatóak. Sütemények, torták, gyümölcslevesek, bólék ízesítéséhez használható, de pálinka készítésére is kiválóan alkalmas. Cukor nélkül aszalva is finom, egészséges nassolnivaló.

/Forrás: Wikipédia, Házipatika, Mindmegette, Vitaminsziget/