Szijjártó Péter;Fülöp-szigetek;ujgurok;

2019-07-16 16:05:38

Szijjártó: Aki nem volt a Fülöp-szigeteken, az ne nyomozgasson

Biztonsági őrök megirigyelnék a külügyminiszter érvelését arról, hogy miért mondtak nemet a Duterte-kormány által támogatott gyilkosságsorozat kivizsgálására.

Cinikus, faék egyszerűségű válaszokkal védte ki Szijjártó Péter a felvetést, hogy a kormány miért nem támogatta az ENSZ Emberi Jogi Tanácsában több brutális ügy kivizsgálását sem.

Szijjártót az Európai Unió külügyminisztereinek hétfői brüsszeli találkozóján kérdezte az Index, többek között a Fülöp-szigeteki drogháborúban lemészárolt ezrek ügyéről. Pár napja a magyar kormány az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának egyedüli európai tagjaként nemmel szavazott arra a határozatra, ami vizsgálatot követelt a vérontás miatt. 

Kérdésükre a külügyminiszter elmondta, hogy konzultált az izlandi külügyminiszterrel, aki gondozta a Fülöp-szigetekkel kapcsolatos beadványt. És megkérdezte tőle, hogy volt-e a Fülöp-szigeteken, mielőtt ez a dokumentum elkészült. A nemleges válasz hallatán Szijjártó Péter feltette a kérdést, hogy „miért nem?”, de erre „értelmes választ” nem kapott. „Ha valaki akar velük beszélni, az tud, én például gond nélkül tudok beszélni a Fülöp-szigetiekkel bármikor” – mondta a külügyminiszter, aki szerint ezt megtehette volna az izlandi tárcavezető is, ez így azonban eljárásjogilag nincs rendben, és „így nem hiteles a dolog”. 

Az üggyel kapcsolatban négy nappal ezelőtt a Népszava megkereste a Külgazdasági és Külügyminisztériumot is, ahonnan kedden kaptunk tömör, a tárcavezető érvelését lényegében megismétlő választ.

Saját kezűleg ölt, és örömmel mészárolna tovább

Az alapos tájékozódáshoz mindenesetre támpontot adhat, hogy Rodrigo Duterte személyesen ismert be több gyilkosságot, és kivégzéseket rendelt meg már Davao város polgármestereként is – a politikus egykori katonája szerint volt, akit krokodillal etettek meg élve, és nem csak feltételezett drogosokkal, de a polgármester politikai ellenfeleivel is végeztek.

– ezt 2016-ban nyilatkozta az elnök. A jelek alapján a magyar kormány számára ennyi még nem elég egy ENSZ-vizsgálat elindításához.

A kínai kormány már válaszolt, elég az

Nagyon hasonlóan érvelt Szijjártó a kínai átnevelő táborokba zárt, agymosás alá vetett ujgurokkal kapcsolatban is: Magyarország ugyanis nem írta alá azt a dokumentumot sem, amit múlt szerdán 22 nyugati állam ENSZ-nagykövete írt az Emberi Jogi Tanácsnak Kína ujgur kisebbséggel szembeni fellépése miatt

Tavasszal az EU–Kína-csúcstalálkozón lehetőség volt a kínai külügyminisztert erről a témáról is megkérdezni. “Ő pedig megadta a választ és ezen válaszok, kérdések és konzultációk megtörténte után mi nem csatlakoztunk ehhez a levélhez” - zárta rövidre a magyar tárcavezető. 

Eközben letagadni, de eltüntetni sem lehetne a több ezer videófelvételt, cikket, tényfeltáró anyagot, ami a két országban lezajló visszaéléseket bizonyítja. Szijjártó Péter szerint viszont elegendő megkérdezni a történtekről a feltételezett tettest. 

Ha pedig a gyanúsított – még kissé véres kezét zsebkendőbe törölgetve – azt mondja, hogy minden rendben, akkor nekünk sincs miért aggódnunk. Üzletelhetünk vele tovább, és ha marad a jó viszony, akkor gigahitelt kaphatunk tőle egy felesleges vasútvonal kiépítésére is.