Bioritmus;alvás;alvászavar;

2019-07-27 14:14:00

Az egészséget is őrzi az alvás

Védi az egészséget, javítja a memóriát, befolyásolja a hangulatot, segít a fogyásban, de kutatások szerint az életet is meghosszabbítja a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás.

A szervezet egészére hat a megfelelő minőségű és mennyiségű alvás, illetve annak hiánya.

Az agysejtek még alvás közben is dolgoznak: az elme megerősíti a memóriatartalmakat és rendszerezi azokat a dolgokat, amelyeket éber állapotban tanultunk. Ezért van az, hogy egy kiadós alvás után jobban emlékszünk az új információkra. Az agy ilyenkor a gondolatokat is átrendezi, ami növeli a kreativitást – írta az Egészségkalauz.

Azt már korábban bizonyították, hogy a kevesebb alvás hozzájárul az élettartam rövidüléséhez, és az is lehet, hogy a krónikus betegségek rontják az alvás minőségét, ezért a betegség és az alvászavar hat egymásra. Egy 2010-es vizsgálat szerint magasabb volt a halálozás azok körében, akik éjjel rendszeresen kevesebb mint öt órát aludtak. 

Az alvás minősége a hangulatot is befolyásolja. A kevesebbet alvók körében gyakoribb a stressz és a depresszió iránti fogékonyság, de ezek is ördögi körként hatnak egymásra. A sportteljesítményt is javítja a megfelelő alvásminőség. Egy amerikai felmérés szerint a 7-8 héten át legalább 8 órai alvás javította az amerikai futballjátékosok futásteljesítményét, és kevésbé voltak fáradtak nappal is.

Az alvásért és az anyagcseréért az agy azonos területe felelős, így az alvásunk „rendezése” javítja az étvággyal kapcsolatos hormonműködést is. Kutatások szerint a kellően kipihent diétázók körében nagyobb volt a testsúlycsökkenés aránya, mint azoknál, akik alvászavarral küzdöttek, keveset aludtak. Az autóbaleset okai között előkelő helyen szerepel a kialvatlanság, megelőzi az alkoholt vagy a drogot is, ezért egyre gyakrabban emlegetik az alváshiányt a legjelentősebb „néma gyilkosként.” Már akár egyetlen kimaradó éjszakai alvás is legalább annyira rontja a járművezetői képességeket, mint az alkoholfogyasztás.