Oroszország;atomerőmű;Roszatom;

2019-08-23 15:01:44

Kihajózott az orosz úszó atomerőmű

Tervezett üzemideje 40 év, de már most szólnak, hogy ez simán megtoldható egy évtizeddel - a Roszatom pedig már arra készül hogy elárassza hasonlókkal a világot.

Míg Dániában a világ legnagyobb elektromos kompját bocsátották nemrég vízre, Oroszország egy egész atomerőmű- hajóval állt elő. A világ első úszó atomerőművét, a Lomonoszov Akadémikus nevet viselő erőmű-uszályt 2019. augusztus 23-án Murmanszkból el is indították állomáshelyére - tájékoztatott pénteken a Roszatom. Az erőmű az Oroszország távol-keleti részén fekvő csukcsföldi Pevekig tartó 4700 kilométeres út megtétele után a világ legészakibb elhelyezkedésű atomerőműve lesz. Beüzemelését követően a leállításra váró Bilibinói Atomerőmű és a csaunszki szénerőmű kiváltása lesz a dolga. 70 megawatt árammal és 300 megawatt hővel látja majd el a környéket, de a 144 méter hosszú, 30 méter széles és 21 ezer tonna vízkiszorítású létesítmény a tengervíz sótalanítására is alkalmassá tehető. Tervezett üzemideje 40 év, de már most szólnak, hogy ez simán megtoldható egy ötödik évtizeddel.

Érthető, ha valakit mindez nyugtalanítana. Az amúgy a Paks 2-n is dolgozó Roszatom augusztus elején egy tragikus arhangelszki atombaleset részese volt, ami után még az orvosoknak sem mondták meg, hogy sugárfertőzött embereket kell kezelniük, a környék kitelepítéséről pedig napról napra változik a hatóságok véleménye. Az orosz hozzáállásról a nukleáris biztonsághoz az is sokat elárul, hogy éveknek kellett eltelnie, mire kiderült, hogy az egész Európát beborító 2017-es radioaktív felhő a Majak nukleáris létesítményből jött. Persze a Roszatom a jelek szerint erről egyenesen hazudott, az igazat külföldi tudósoknak kellett kikutatnia. Szóval, ha valakit mindezért aggasztana az úszó atomerőmű, számára az oroszoknak van egy újabb rossz híre:

Állítják, erre jelentős érdeklődés mutatkozik a közel-keleti és az észak-afrikai országok, valamint a délkelet-ázsiai régió országai részéről.