OSZK;Szőcs Géza;Demeter Szilárd;

2019-08-29 17:12:11

Lágymányosra költözne az OSZK?

A Népszava egy hete számolt be arról, hogy a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója, Demeter Szilárd kormánybiztosként venné át az Országos Széchényi Könyvtár vezetését és átszervezését. Információnkat Szőcs Géza most megerősítette a HVG-nek.

Augusztus 22-én írt lapunk arról, hogy Fekete Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériuma kulturális államtitkára az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) összdolgozói értekezletén mutatta be az intézmény új, megbízott vezetőjét. Hammerstein Judit kinevezését még aznap nyilvánosságra hozta az Emberi Erőforrások Minisztériumának (EMMI) sajtó- és kommunikációs főosztálya. (Lapunk úgy tudja, a „határozatlan időre” szóló megbízatása másfél évet jelent, ez idő alatt kell levezényelnie az OSZK kiköltöztetését a Budavári Palotából.) Az EMMI azonban eddig nem jelentette be, ami még kiderült az értekezleten: a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) főigazgatója, Demeter Szilárd kormánybiztosként venné át az OSZK vezetését és átszervezését. Ezt az információt most Szőcs Géza, az Országos Könyvtári Kuratórium elnökeként megerősítette a HVG-nek.

„Hammersteint épp a Demeter Szilárd körébe tartozó Orbán János Dénes által vezényelt kultúrharc buktatta ki a Balassi Intézet éléről” – írja a hetilap. Ez némi kiegészítésre szorul: a PIM főigazgatója és a Fidesz-közeli íróakadémia vezére egyaránt Szőcs Géza köpönyegéből bújt elő. Orbán János Dénes nem is titkolta: Szőcs ajtaján kellett kopogtatnia ahhoz, hogy milliárdos támogatáshoz jusson a tehetséggondozója, miközben a régi írószervezetek alig kapnak támogatást. Szőcs Géza még a „sámándobos” milánói világkiállítás kormánybiztosaként 2015-ben jelezte: legszívesebben az OSZK kormánybiztosaként „vonulna vissza” a közélettől. Hammerstein viszont nemcsak a Balassi Intézet „liberálisnak” bélyegzett főigazgatójaként csíphette korábban Orbán János Dénesék kultúrharcról cikkező munkatársait: Hammerstein egykor helyettese is volt Szőcs Gézának kulturális államtitkársága idején – egy szakpolitikus és egy „vizionárius polihisztor” között pedig adódhattak konfliktusok.

A Népszava még május 13-án írt arról, hogy az OSZK – számos más lap értesülésével ellentétben – nem költözik az Üllői úti Kilián-laktanyába, mivel azt az OSZK vezetése megszemlélte és teljesen alkalmatlannak találta. Forrásunk szerint e tervről le is tett a kormány. Szőcs Géza most ezt is megerősítette a HVG-nek: „Zoboki Gáborral együtt megvizsgáltuk az épületet, és kiderült, hogy annyira nedvesek a falak, hogy horribilis összeg lenne a szigetelés, gyakorlatilag el kellene bontani, és visszaépíteni az egykori laktanyát.” Szőcs arról is beszélt: egy új épületet kap a nemzeti bibliotéka. A HVG pedig más forrásra hivatkozva arról írt: valószínűleg a lágymányosi Duna-parton lesz az OSZK új otthona. A Népszava úgy tudja: Lágymányos a több, eddig szóba került lehetséges helyszín közül csak az egyik.

Elsőként az Átlátszó, majd több lap között a Népszava is beszámolt arról, hogy azbesztmentesíteni kell az OSZK épületét. Bár egy évvel ezelőtt a kormányközeli Magyar Idők arról írt, hogy nincs komoly azbesztveszély az OSZK-ban, lapunk már májusban arról cikkezett: nemcsak a nyolcadik emeletet, a hetedik emeleti olvasótermet is azbesztmentesíteni kell. „A vártnál sokkal több a mérgező azbeszt az épületben, így a rekonstrukció – akármi is lesz az új funkciója – nem végezhető el az intézmény működése közben” – nyilatkozta most Szőcs Géza.

A Népszava forrása tavasszal elmondta, hogy az OSZK alulfinanszírozottsága évente helyből 300 millió forintos hiányt generál. Korábban ezt év végén kipótolta az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi), erre 2017-ben és 2018-ban már nem nem került sor. Az üzemeltetési, működési hiány elérte a 800 millió forintot, a villanyszámlát legutóbb minisztériumi utasításra fizette ki az OSZK, mert már az ELMÜ fenyegetőzött, hogy lekapcsolja a villanyt. Az elektronikus könyvtári szolgáltatás üzemeltetetését sem fizette több hónapig a könyvtár, miközben zajlik a 10 milliárdos könyvtári fejlesztés. Megkezdődött az irodabútorok cseréje, új számítógépek, szkennerek érkeztek, de az informatikusok zsinórban húznak el. A dolgozók negyven százaléka a garantált minimálbéren van – ez bruttó 195 ezer forint –, további húsz százalék 250 ezer forint alatt keres. Egy bolti eladót, segédmunkást is jobban fizetnek” – hangsúlyozta akkor lapunknak az OSZK munkatársa. Szőcs ezt most úgy foglalta dióhéjba: „az informatikus könyvtárosok egymás után hagyják ott az OSZK-t, és helyezkednek el a piacon jóval magasabb fizetésért.”