Mindennapjaink része a szezonalitás és az élethelyzetekhez, emberekhez, helyekhez vagy akár az időjáráshoz való alkalmazkodás, de nem minden változást vészelünk át könnyen. A kamaszoknak kifejezetten kevesebb stresszel jár a tavaszból a nyárba fordulni, mint visszaszokni az őszi rutinba és túlélni a telet. De, mivel ez az élet rendje, nem úszhatjuk meg, ezért nem árt néhány dologra odafigyelni, amíg a szervezetünk és a lelkünk is elfogadja, hogy megérkezett az ősz – mondta Simich Rita egészségfejlesztési és prevenciós szakember.
„A szervezet átállásához minimum két hétre van szükség. A bioritmusnak alkalmazkodnia kell a levegő hőmérsékletének változásához és a nappalok és éjszakák arányának módosulásához is. Van, aki mindezt észre sem veszi, de sokan nagyon megszenvedik ezt az időszakot. Amennyiben sikerül a szervezet változásait beazonosítani, könnyebb rájuk jól reagálni” – mondta a szakember, hozzátéve, hogy a kamaszokat érinti leginkább rosszul ez az időszak.
Az alsó tagozatos gyerekek a tapasztalatok szerint valamivel könnyebben élik meg a iskolakezdést, amelynek oka lehet, hogy a hangsúlyosabb szülői jelenlét, ahogy a nyaralásuk is más, mint a kamaszoké, hiszen ők még „szülővezérelten” pihennek. A tinédzserekre ezzel szemben júniusban „rászakad” a szabadság, aminek vége, a nappalok rövidülése, valamint a hőmérséklet csökkenése rossz hatással lehet a hangulatukra.
Sokan nem is figyelnek oda a kamaszok jelzéseire, pedig nagy részük segélykiáltás. Fizikai tünete lehet az étvágytalanság, de sok fiatalnak változik meg hirtelen a hangulata vagy visszatérő elégedetlenség és negatív hozzáállás lesz rá jellemző. A depresszió tünetei is jelentkezhetnek, de lehet, hogy feledékenység, aluszékonyság vagy túl sok alvás jelzi, hogy a kamasszal valami nincs rendben. A nehezen megélt őszbe fordulás vezethet tudat alatti ingerlékenységhez, ami bizonyos idő elteltével – normális esetben – megszűnik, de előfordulhat az is, hogy más formában gyűrűzik tovább.
Az ingerlékenység, a feszültség levezetése sokaknál „alkoholos” (meg)oldással jár, pedig az ivás tovább rontja a problémákkal küzdő szervezet helyzetét. Átmenetileg ugyan tűnhet úgy, hogy az ital segít, de mivel az alkohol többek között elvonja a hőt a szervezettől, becsapja a hőérzetét, így a téli rohamivás talán még a nyárinál is veszélyesebb – figyelmeztetett Simich Rita.
A bánat alkoholba fojtása helyett az empátia segíthet; a szakember azt ajánlja, figyeljünk oda egymás rezgéseire, vegyük észre, ha probléma van a környezetünkben. Ne feledjük, minden évszaknak van szépsége, ősszel jó, közös, program lehet egy erdei kirándulás, töklámpás készítése, télen pedig a családi szánkózás, a mézeskalács-sütés.