Izrael;Benjamin Netanjahu;Egyesült Államok;Ciszjordánia;telepek;Donald Trump;

2019-11-19 15:42:05

Donald ajándéka Bibinek

Az új amerikai álláspont szerint „önmagukban” nem törvénytelenek az Izrael által Ciszjordániában épített városok. Az EU nem ért egyet, a palesztinok fel vannak háborodva.

Az Egyesült Államok többé nem tekinti a nemzetközi joggal ellentétesnek a Ciszjordániában épült zsidó telepeket. Mike Pompeo külügyminiszter ugyan hozzátette, hogy „per se”, azaz önmagukban véve, a bejelentés azonban így is korszakos. Az amerikai diplomácia még 1978-ban nyilvánította  a nemzetközi joggal ellentétesnek a telepeket, s bár három évvel később  enyhítettek a megfogalmazáson, Washington azóta sem támogatta az építkezéseket. Barack Obama kormányzata 2016-ban még keményített is: nem akadályozta meg az ENSZ Biztonsági Tanácsában a „törvénytelen települések” építését elítélő határozatot. Donald Trump ellenben számos gesztust tett Izraelnek – többek között elismerte Jeruzsálem fővárosi státusát és oda vitte az amerikai nagykövetséget. Ezekben és a mostani döntésben is kulcsszerepe volt David Friedman amerikai nagykövetnek, aki bírálói szerint inkább Izraelt képviseli az amerikai kormánynál, semmint fordítva.

Az amerikai politika változása kettős célt szolgál. Egyrészt Trump támogatottságát hivatott növelni az Izraelt szívügyüknek tekintő evangéliumi keresztény és zsidó választók körében. A másik cél a szorult helyzetbe került Benjamin „Bibi” Netanjahu izraeli kormányfő megsegítése. Nem véletlen, hogy a miniszterelnök azonnal háláját fejezte ki Trumpnak, és legnagyobb vetélytársa, a kormányalakítási határidő utolsó napjánál járó Beni Ganz is üdvözölte a fejleményt. Netanjahu szerint az amerikai döntés csupán tükrözi azt a történelmi tényt, hogy „Judeában és Szamáriában a zsidók nem számíthatnak külföldi gyarmatosítónak". Mint mondta, a többi az izraeli bíróságok dolga. Ganz szerint ugyanakkor a telepek sorsát a (palesztinokkal való) megállapodásoknak, a béke és a biztonság szempontjainak kell meghatározniuk.

Az Európai Unió külügyi szolgálata közleményben szögezte le, hogy az EU álláspontja nem változott: a telepek ellentétesek a nemzetközi joggal és ártanak a béke esélyeinek. A szöveg egyaránt hivatkozik a BT 2016-os határozatára, illetve az Európai Bíróság közelmúltbeli ítéletére, amely megerősíti a palesztinok önrendelkezéshez való jogát.

Palesztin részről hatalmas a felháborodás. A Palesztinai Felszabadítási Szervezet egyik legtekintélyesebb vezetője, Hanan Asráví szerint az amerikai kormányzat teljességgel figyelmen kívül hagyja a nemzetközi jogot, azt, hogy mi a helyes és mi a helytelen, illetve azt, hogy mit kívánna a béke ügye. Szaeb Erakat palesztin főtárgyaló úgy fogalmazott, hogy a Trump kormányzat döntése csak az utolsó azon lépések sorában, amelyek a dzsungel törvényével akarják felváltani a nemzetközi jogot.

Az Egyesült Államok külügyminisztériuma biztonsági figyelmeztetést adott ki a térségbe utazó amerikaiaknak. Az izraeli hadsereg közleménye szerint az amerikai bejelentést követő órákban négy, Szíria felől érkező rakétát ártalmatlanítottak.