Csányi Sándor;Nitrogénművek Zrt.;Bige László;

2019-11-22 11:32:31

Megnevezte feltételezett rosszakaróját Bige László

Hadjárat indult ellene, és nem is számíthat korrekt elbírálásra – állította a Nitrogénművek Zrt. vezére.

A vagyonelemei iránti érdeklődés valószínűleg Csányi Sándorral, az OTP Bank vezetőjével, illetve Orbán Viktorral kialakult hosszú távú viszályához köthető – vélekedett Bige László a Bloombergnek adott nyilatkozatában. Az amerikai hírügynökség ismertetése szerint a nagyvállalkozó szolnoki vegyi gyárainak hatósági bezáratását a nyáron – elsőként lapunk számára – annak tudta be, hogy bizonyos oligarchikus körök így kívánják ingyen rátenni a kezüket a vagyonára. A katasztrófavédelem határozatának bírósági hatálytalanítása után a gyárak augusztusban újraindulhattak. Bár az interjúban Bige László „nem mutogatott” Csányira, úgy vélte, méltánytalanul bánnak vele, mert nem tartozik Orbán belső köreihez. Nem reménykedhetek senki segítségében, mert Magyarországon az erő egy kézbe összpontosul – fogalmazott.

Az OTP a hírügynökségnek küldött válaszában cáfolta, hogy Csányit érdekelné az üzem. A bankvezér által éppenséggel Bige orra elől elhappolt Kite ügyvédje pedig a vegyipari nagyvállalkozó helyzetét saját rossz üzleti döntéseinek tudta be. A két mágnás közötti feszültség amúgy Bige legnagyobb vagyoneleme, a Nitrogénművek egy évtizeddel ezelőtti OTP-hitele kapcsán alakult ki.

A cikk megjelenése után az OTP Bank közölte:

Az OTP Bank 2012. március 7-én a jogszabályoknak megfelelően közzétett tőzsdei közleményében tájékoztatta a közvéleményt, hogy jogerősen megnyerte a Nitrogénművek Zrt-vel szembeni, több mint 25 milliárd Ft összegű kártérítési pert, amelyet a Nitrogénművek Zrt. indított az OTP Bank ellen.

Az OTP Bank a Bloomberg – szóban forgó cikket megelőző – érdeklődésére előzetesen megkereste a Nitrogénművek Zrt-t, hogy a Nitrogénművek Zrt. adja meg a felhatalmazást ahhoz, hogy a Bloomberg tervezett (és 2019. november 21-én megjelent) cikkére tekintettel az OTP Bank a fenti perrel kapcsolatos, banktitoknak minősülő információkat megoszthassa a közvéleménnyel. Ezen tények bizonyára segítették volna a valódi helyzet megismerését. Az OTP Bank legjobb tudomása szerint a Nitrogénművek Zrt. a mai napig nem válaszolt a banktitok feloldása iránti megkeresésre.

Megerősítjük, hogy Csányi Sándor nem tervezte és jelenleg sem tervezi a Nitrogénművek Zrt., vagy bármelyik más, Bige-csoporthoz tartozó vállalkozás megvásárlását, nem véleményezi a Nitrogénművek Zrt. pénzügyi állapotát. A vállalatcsoport által nyilvánosságra hozott éves üzleti jelentések, pénzügyi beszámolók kellő információt szolgáltatnak mindenki számára ennek megítélésére.

A fentiek ismeretében sajnálatos, hogy a Bloomberg hírügynökség nem teljes körűen járta körbe a szóban forgó témát, nem tárta fel tényszerűen a Bige-csoport pénzügyi, gazdasági, műszaki helyzetét, melynek hiánya miatt egy valótlan feltételezéseket tartalmazó cikket jelentetett meg. Szintén rendkívül sajnálatos, hogy a Bloomberg elmulasztotta tájékoztatni a közvéleményt arról, hogy az OTP Bank kész lenne tájékoztatást adni a cikkben említett feltételezésekkel kapcsolatos valós tényekről, amennyiben a Nitrogénművek Zrt. ehhez hozzájárult volna.

Csányi Sándor különösen sérelmezi, hogy a Bloomberg olyan hatósági eljárásokkal is összefüggésbe hozza, amelyeknek se okát se tartalmát nem ismeri, és azokra természetesen semmiféle ráhatása nem lehetett és nem is volt.

Az OTP Bank elnök-vezérigazgatója egyúttal felhívja a figyelmet arra, hogy mind a valótlan, mind a valótlan és egyben sértő tények állítása, mind azok híresztelése jogsértésnek minősül.”