ombudsman;Oktatási Hivatal;iskolaérettség;

Illusztráció

- Iskolaérettség – Az ombudsman is halasztana

Kozma Ákos szerint a családokat és az oktatási rendszert is felkészületlenül érte az iskolaérettség megállapítására vonatkozó eljárásrend megváltoztatása.

Az iskolaérettségre vonatkozó új eljárásrend halasztását kérte az EMMI-től Kozma Ákos, az alapvető jogok biztosa, aki a hozzáérkező panaszok alapján vizsgálta felül a köznevelési törvény tervezett módosítását - írja az MTI.

Az új szabályozás szerint a gyermek abban az évben válik tankötelessé, amelyben augusztus 31-éig betölti a hatodik életévét. A szülő kérelmére ugyanakkor –ha az erre feljogosított szerv engedélyezi – a gyermek még egy évig óvodai nevelésben vehet részt. Az új eljárásrend értelmében a szülők ezt a kérelmet az adott évben, január 15-éig nyújthatják befelmentésről döntő központi szervhez, az Oktatási Hivatalhoz.

Az ombudsman összegzésében emlékeztetett rá, hogy végrehajtást biztosító rendeletet csak november végén hirdették ki, így az a családok jó részét felkészületlenül érhette – ráadásul az sem biztos, hogy az iskolák fogadóképesek lesznek a korhatár-leszállítással járó beiskolázási hullámra.

Kozma Ákos szerint az előírásokat csak olyan időponttól lehet bevezetni, amikor azokat minden érintett megismerhette és a jogalkalmazás is felkészülhetett rá. A halasztással elérhető lenne, hogy a megalapozott döntéshez, a tanulók tényleges iskolaérettségének megállapításához szükséges feltételrendszer teljeskörűen rendelkezésre álljon - foglalt állást Kozma.

A biztos ezért azt kérte a szaktárcától, hogy fontolja meg az iskolaérettség megállapítására vonatkozó új szabályozás elhalasztását. 

Reagált az EMMIAz Emberi Erőforrások Minisztériuma jelezte: a köznevelési tárca minden esetben megfontolja, amit az ombudsman javasol, "feltéve, ha ezt időben megteszi". Szerintük már nincs idő a változtatások elhalasztására. 

Megjelent a javaslat, ami alapján egy egyetemista is lehet ifjúságpolitikai helyettes államtitkár.