Bánatra öröm: október végén új színház nyílt a pesti bulinegyed közepén, a Radnóti Tesla Labor, ahol nem csak a Radnóti Színház előadásai mennek.
Az egykori erzsébetvárosi Nagykereszt (ma Kazinczy) utca 21-23-as szám alatt 1855-ben nyílt meg a VII. kerületi polgári leányiskola. Miután koedukálttá vált, az iskola 1892-ben elköltözött a Dohány utcába. Egy évvel később került a Budapesti Általános Villamossági Rt. tulajdonába a 21-es számú épület, amit áramátalakító állomássá építettek át, még a világhírű feltaláló, Thomas Alva Edison is felkereste 1911-ben. Az épületet 1931-ben bontották le, hogy 1934-re itt épüljön új egyenáramú transzformátorállomás a Belvárosban ritkaságszámba menő Bauhaus-stílusban, Gerstenberger Ágost és Arvé Károly tervei alapján. Negyedszázaddal korábban ez az építészpáros tervezte a ferencvárosi Liliom és Tűzoltó utcák sarkán álló transzformátorállomást is, ami mintegy húsz éve a Trafó – Kortárs Művészetek Háza otthona.
Hasonlóan a ferencvárosi Trafóhoz, ez az állomás is az 1970-es években szüntette be az egyenáramú szolgáltatást, ez időben költözött az Elektrotechnikai Múzeum a Kazinczy utcai épületbe, amit 2011-ben renováltak. A bulinegyed felfutásával több szórakozóhely is váltotta itt egymást. A második emeleten, az egykori kapcsolóteremben 2017 tavaszán nyílt meg a Tesla Teátrum, aminek a sorsát a kulturális tao-támogatás megszüntetése pecsételte meg.
Az elmúlt hónapokban a színháztermet és az előterét a Radnóti Színház újítatta fel, amely itt nyitotta meg október végén új játszóhelyét, a Radnóti Tesla Labort. A Nagymező utcai teátrum mögött második éve zajlik építkezés, a lecsökkentett színpadméret miatt második évada játszik 6-7 helyszínen a Radnóti társulata, így a Kazinczy utcai helyszín a lehető legjobbkor jött nekik. (Várhatóan 2021 tavaszán kapják vissza a színpaduk leválasztott részét, azt még be kell majd építeni, fel kell újítani.) Budapest egyik legkisebb kőszínházának amúgy is régi vágya, hogy létrehozzon egy második játszóhelyet, amely egy olyan nyitott alkotói tér, ahol még látványosabban megjelenhetnek a kísérletező tendenciák és a kortárs drámák.
Ebben az évadban a Radnóti három kortárs művet tűzött a Tesla Labor műsorára: Nick Payne Csillagképek Szilágyi Bálint rendezésében, Franz Xaver Kroetz A vágy című darabját Alföldi Róbert rendezi, Schwechtje Mihály filmrendező GINA címmel rendez és ír közösen előadást a Radnóti színészeivel és a meghívott művészekkel.
A Radnóti Tesla Laborban fut a Hajdu Szabolcs által rendezett Gloria című tavaly bemutatott előadás is. Az új hely együttműködik különböző független színházi csapatokkal is, továbbá a Trafó Kortárs Művészetek Házával. Egy új, független társulat, a Narratíva is a Radnóti Tesla Laborral együtt indult. Kovács D. Dániel, Szenteczki Zita, Pass Andrea és Hegymegi Máté ősszel alakult csapatának alkotói külön-külön már most komoly szakmai sikereket mondhatnak magukénak, számos kőszínházi rendezésen felül összesen 25 bemutatót tartottak befogadó színházakban. A Radnóti Tesla Laborban négy bemutatóval indulnak.