Súlyos aggályát fejezte ki a Magyar Tudományos Akadémia Elnöksége a Magyar Természettudományi Múzeum tervezett elköltöztetésével kapcsolatban - írja honlapján az MTA. Január 28-án, kedden üléseztek, ekkor született meg az egyhangú állásfoglalás arról, hogy a Magyar Természettudományi Múzeumnak Budapesten kellene maradnia. E mellett a legfontosabb szakmai érvek szerintük az alábbi három:
a gyűjtemény többszöri költöztetése nemzetközi tapasztalatok alapján jelentős károsodással jár;
nagyságrendekkel csökkenne a látogatottság, ha kipaterolnák a múzeumot a központi fekvésű fővárosból;
a múzeum gyűjteményeivel dolgozó tudományos közösségek kutatási feltételei nehezednek, illetve részben ellehetetlenülnek.
Arra is emlékeztet az Akadémia, hogy a Természettudományi Múzeum a Nemzeti Múzeumból vált ki, melynek alapítója, Széchenyi Ferenc az alapító okiratban arról rendelkezett, hogy "mindig ugyanazon a helyen maradjon, ahol az irányító országos kormányszerv székhelyét tartja".
Az Akadémia Elnöksége arra kéri a döntéshozókat, hogy halasszák el a költöztetés végrehajtását, és vizsgálják felül a döntést. Ugyanakkor támogatják a korszerű vidéki tudományos kiállítások létrehozásának szándékát.
Emlékeztetőül: ezzel nem az a baj, hogy a "vidék" valahogy inherensen rosszabb lenne Budapestnél, hanem például hogy az ország közlekedési infrastruktúrája olyan lesújtó állapotban van, hogy ha mondjuk Pécsről kirándulna egy iskolai osztály a múzeum leendő debreceni helyére, az tömegközlekedéssel csak az útidőt nézve 12-20 óra. Továbbá, a múzeum lényegében az összes alkalmazottját elveszti a költözéssel, ami katasztrofális következményekkel járhat a gyűjteményre nézve.
Szakmai érvek nem szólnak a költözés mellett. A hír hallatán ellenzéki politikusok úgy spekuláltak, a kormánynak az ingatlanra fájhat a foga.