jótékonyság;irodalom;

ERDŐS VIRÁG A költő kéziratáért adták a legtöbbet

- Licitáljon és támogasson jó célokat!

Az irodalom nem önmagáért való, és sokféleképp tud segíteni.

Van egy csoport a Facebookon, ahol hetente kortárs szerzők dedikált köteteire, kézirataira licitálhatunk, ezzel a legszegényebb körülmények közt élőket támogatva: az „Írók a szegény sorsú gyerekekért” kezdeményezés négy évvel ezelőtt indult, és mostanra másfél ezernél több tagot tudhat sorai között. A Papp-Für János költő-zenész által alapított jótékony célú felületen bárki becsatlakozhat a heti két-három alkalommal meghirdetett „árverésekbe”, amelyek kéziratok esetében ezer forintos kezdőárról, míg dedikált könyveknél háromezer forintról indulnak. A csoport teljes transzparenciával működik, s a licitekből befolyt, évente akár félmillió forintot is elérő összeget a hajdúböszörményi székhelyű Kertész László Hajdúsági Irodalmi Kör koordinálja, majd a helyi görög-katolikus egyházzal együttműködve juttatja el a rászoruló családokhoz, mint azt Papp-Für Jánostól megtudtuk.

Licitre bárki felajánlhatja dedikált kötetét, kéziratát, ám mint az alapító elmondta, az évek során kialakult egy harminc-negyven fős bázis is, akik rendszeresen küldenek műveket. Az elmúlt időszakban többek között Zalán Tibor, Lázár Balázs, Jenei Gyula, Nagy Bandó András, B. Tóth Klára, Kemény István és Haász János ajánlott fel egy-egy saját kiadványt vagy kéziratot. Az eddigi rekorder Erdős Virág volt sokszínű kéziratával, amely kétszer százezer forintért kelt el, a költőnek duplikálnia is kellett az írást. Mások mellett Lackfi János, Kemény István kéziratai szintén hoztak már ötven-hatvanezer forintot, ahogy nemrégiben Nemes Anna Előled című regénye is ötvenezer forintot ért valakinek.

Az első évben befolyt háromszázezer forintot hajléktalan családok gyermekeinek étkeztetésével foglalkozó alapítványnak ajánlották fel, míg a második és harmadik évben összegyűlt hat-hétszázezer forintból mélyszegénységben élő, zeneiskolás gyerekeknek vásároltak hangszereket, számolt be róla az alapító. Az elmúlt évben beérkezett négyszázezer forintból többek között monitort vettek egy hetedik osztályos fiúnak, kifizették egy család vízdíját, mélyszegényben élő gyerekeknek karácsonyi ajándékot vettek, míg másoknak egyszeri adományt, vagy tartós élelmiszercsomagokat adtak, befizették egy idős nő decemberi gázszámláját, és kiegyenlítették egy család közmű tartozásának fennmaradó részletét.

Mint az alapító elmondta, jövőbeli terveik között szerepel, hogy találjanak olyan mecénásokat – raktárakat, üzletláncokat –, akik tartós élelmiszereket ajánlanának fel számukra, mivel tapasztalataik szerint az egyik legégetőbb problémát az élelmiszerhiány jelenti. Amennyiben ez megvalósulna, a licitekből befolyt összegekkel még többeket is elérhetnének.

Rajk László építész számára nem a politika, hanem a kultúra volt az első – bár a kettőt sok esetben nem lehet szétválasztani.