Fidesz;családon belüli erőszak;Szél Bernadett;gyerekgyilkosság;

Képünk illusztráció

- Törvényjavaslat korlátozta volna az erőszakos szülőket – de nem kellett a fideszes képviselőknek

A kormánypárti politikusok elviekben egyetértettek volna Szél Bernadett tervével, a gyakorlatban „alkotmányos aggályok” miatt elutasították.

Az ügyészség vagy a gyámhatóság mindig indítványozza a szülői felügyeleti jog felfüggesztését, ha olyan elkövetőről van szó, akit hozzátartozó, volt hozzátartozó bántalmazása miatt ítéltek el.

Ha pedig a vádlott a szülőtárs ellen követett el erőszakot a bíróság szerint, vonják meg tőle a kapcsolattartási jogokat is – röviden összefoglalva ezt tartalmazta Szél Bernadett a parlament igazságügyi bizottságához beterjesztett törvénymódosító javaslata. amiről a képviselőnő Facebook-bejegyzésben számolt be.

A módosításra Szél szerint azért van szükség, mert a bíróságok saját hatáskörben nem dönthetnek a szülői jogok korlátozásáról – ehhez minden esetben a vád- vagy gyámhatóság kérésére is szükség van; a kötelezővé tett indítvánnyal azonban az eljárás mondhatni automatikussá válna. 

A független parlamenti képviselő civil szervezetekkel és jogászokkal közösen dolgozta ki a javaslatot, és az vezette, hogy megelőzhetőek legyenek a tragikus győri kettős gyermekgyilkossághoz hasonló esetek. 

A kormánypárti többségű igazságügyi bizottság kedden azonban elutasította, tárgysorozatba sem vette a javaslatot.

Pedig elvileg tetszett is nekik

Pedig „A Fidesz képviselője, Czunyiné Bertalan Judit azt mondta, ezzel elviekben egyet is értenek, de mégse szavazzák meg, mert »alkotmányos aggályokat is felvet« a javaslat” – írta Szél Bernadett – „az Igazságügyi Minisztériumban pedig amúgy is dolgozik egy munkacsoport a kapcsolattartás újraszabályozásán, »várjuk meg, mit mondanak«.”

Hogy a javaslattal kapcsolatban milyen alkotmányos aggályok merülhettek fel, arra a javaslatot nyilvános indoklás nélkül visszadobó bizottság sem tér ki – és nem tudhatta meg a beterjesztő sem, igaz, a képviselő kérdéseket sem tehetett fel az elbírálás során. „Czunyiné nem határozta meg konkrétabban, mire gondol; én három jogásszal egyeztettem a javaslat leadása előtt, egyikük sem látott ilyen problémákat” – mondta lapunknak Szél Bernadett, aki szerint  

a fideszes kétharmad múlt keddi, a börtönkártérítések felfüggesztésről szóló döntése után a kormány inkább ne oktasson ki senkit alkotmányosságból.

Lapunk írásban kereste meg a fideszes bizottsági tagot, hogy konkrétabban is indokolja meg, milyen aggályokat látott Szél módosító javaslatával kapcsolatban. Ha Czunyiné válaszol, frissítjük cikkünket.

Vörös posztó lehet az Isztambuli Egyezmény

A valódi probléma talán az Isztambuli Egyezmény felemlítése lehet: Szél javaslatában hivatkozik az Európa Tanács Magyarország által is aláírt, de kilenc éve nem ratifikált egyezményre, amit a kormány túlmisztifikáltnak, sőt, migránsbarátnak tart – az Orbán-kabinet tehát magának mondana ellent, ha az Egyezményre mutató javaslatot elfogadná.

A kormány részéről egyébként Varga Judit igazságügyi miniszter ígér kemény lépéseket: szigorítanák a feltételes szabadlábra bocsátás feltételeit, hogy aki más életére tör, az ne szabadulhasson idő előtt.

Ez azonban nem alternatívája a Szél által benyújtott javaslatnak: a szülőtársát bántalmazó elítélt akkor is potenciális veszélyforrás lehet a családra, ha teljes büntetését letöltve gyakorolja tovább szülői jogait.

Gyerekei jelenlétében akart gyilkolni, mégsem tiltották el tőlükMint a Népszava is megírta, a győri elkövetőt korábban azért ítélték öt év börtönbüntetésre, mert 2016-ban, gyerekei jelenlétében késsel és kalapáccsal próbálta meggyilkolni feleségét. Jó magaviselete, a szakértők szerint pozitív jövőképe miatt azonban már tavaly szeptemberben feltételes szabadlábra helyezték, az ügyében eljáró bíróság pedig nem vonta meg kapcsolattartási jogát – hiába küzdött eltiltásáért hónapokon át az ügyészség. A férfi 2019. decemberé 15-én, győri otthonában fojtotta meg a nála kapcsolattartáson lévő nevelt és saját gyermekét – csak a legkisebb lányát hagyta életben – majd felakasztotta magát. 

Aki a strasbourgi bíróság döntéseinek hatályon kívül helyezését javasolja, az hazája kilépését szorgalmazza az Európa Tanácsból – mondta lapunknak Rik Daems, a testület parlamenti közgyűlésének elnöke.