Telefonon tárgyalt Orbán Viktor miniszterelnök Hszi Csin-ping kínai elnökkel péntek délután – közölte Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóirodát vezető helyettes államtitkár. Tájékoztatása szerint a magyar kormányfő és a kínai államfő a megbeszélésen egyeztettek a járvány utáni gazdasági együttműködés legfontosabb kérdéseiről, továbbá Orbán Viktor megköszönte a segítséget, amit Kína a koronavírus-járvány megfékezéséhez nyújtott Magyarországnak.
A járvány márciusi kitörése után hosszú hetekig nem volt elegendő védőfelszerelés a kórházakban, egészségügyi intézményekben. Azóta Magyarországra sok tízmillió maszk, több százezernyi gumikesztyű és egyéb védőfelszerelés, például koronavírus-teszt érkezett már Kínából. Ezeket azonban számos bírálat érte az ellenzéki politikusok részéről. A szakmai elégedetlenség az intézményekben elrendelt nyilatkozatstop miatt legfeljebb csak névtelenül kaphatott teret. Április végén például egy nyugat-magyarországi tüdőgyógyász akadt ki a 444.hu-nak. A pulmonológus a portálnak elmondta, hogy a maximális védelmet nyújtó FFP3-as maszkot még nem láttak az osztályán, az FFP2-es típusból pedig egy darabot hord egy héten át. „Szkafandert és védőszemüveget privát szereztem magamnak” - mondta az orvos.
Szabványos, de mégis használhatatlan?
A Népszava nemrég írta meg: a Magyar Tudományos Akadémia honlapján két akadémikus értekezett arról, hogy a nagyobb része használhatatlan a SARS-CoV-2 vírus kimutatására készített teszteknek. Felhívták arra is a figyelmet, hogy Magyarországon is van olyan importált teszt, amelynek a jósló értéke nem éri el a 20 százalékot sem. Beszámoltunk a 444.hu értesüléséről is, hogy egy amerikai városban „megbízhatatlannak és használhatatlannak” találta és visszavonta a helyi egészségügyi hatóság azt a gyorstesztet (az Anhui Deep Blue nevű kínai cég terméke), amiből április elején a magyar kormány is vásárolt, és amit nálunk azóta is aktívan használnak. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a múlt héten a parlamentben a beszerzéseket ért bírálatokra azt mondta: „a Kínából érkezett importtermékek megfelelnek az európai szabványoknak, a vonatkozó szabályoknak, CE minősítéssel rendelkeznek”.
A magyar kormány százával hozatott repülővel lélegeztetőgépet is, amelyek között a Magyar Hang keddi értesülése szerint több olyan típusú (légzéssegítő) is volt, amely otthoni használatra készült, a kórházak intenzív osztályain nem alkalmazható. Azt már Menczer Tamás külügyi államtitkár az ATV Egyenes beszéd szerdai műsorában ismerte el: érkeztek légzést segítő készülékek is a járványkórházak intenzív osztályaira, ám mint mondta, ezek beszerzését a Merkely Béla rektor által vezetett Semmelweis Egyetem koordinálta.