Karácsony Gergely;fertőzés;idősotthon;kormányhivatal;Pesti út;

A Pesti úti idősotthon bejárata, 2020. április 8-án

- Felvételi zárlatot rendelt el a kormányhivatal a Pesti úti idősotthonban

A hivatal a munkaerőhiánnyal magyarázza az otthonban kialakult fertőzésgócot, Karácsony szerint a kórházból teszt nélkül visszaküldött betegek hozhatták a betegséget.

Nincs új ellátott felvétel a Pesti úti idősotthonban, amíg a fővárosi vezetés nem kezeli az intézményben tapasztalható munkaerő-hiányt – jelentette be hétfőn Budapest Főváros Kormányhivatala.

A kormányhivatal az MTI Országos Sajtószolgálatának számolt be az otthonban végzett rendkívüli vizsgálat eredményeiről: mint emlékeztettek rá, a fertőzésgóccá váló intézményben 55 idős ember halt meg; 313 gondozott és 26 dolgozó fertőződött meg. 

A hivatal szerint a törvényben előírt és a gondozottak megfelelő ellátásához szükséges ápoló-gondozó létszám súlyosan hiányos, az elvárt 109 fő helyett összesen csak 60 ápoló-gondozó dolgozik a félezer fős intézményben. Ez a létszámhiány és a lakók nem megfelelő gondozása is hozzájárulhatott az idősotthonban kialakult tömeges halálesetekhez és fertőzéshez – állítják.

A kormányhivatal az orvosi jelenlét hiányát is felrótta az intézménynek, egyúttal határozatban kötelezte a fenntartó Fővárosi Önkormányzatot, hogy „90 napon belül gondoskodjon az ellátottak életét, testi épségét, egészségét súlyosan veszélyeztető ápolói-gondozói létszámhiány megszüntetéséről.”

Nem ez az egyetlen vizsgálat, amit a kormányzati szerv az idősotthonnál lefolytatott, volt, hogy négy különböző átvilágítást is tartottak egyidőben – az ellenőrzéseket pedig a kormányközeli lapok Karácsony Gergely érő kritikái kísérték. 

Éhbérért, életveszélyben

A főváros korábban már cáfolta, hogy nem volt megfelelő orvosi jelenlét az intézményben a járvány kirobbanásakor.

Karácsony Gergely azt ugyan nem tagadta, hogy az idősotthonban valóban munkaerő-hiány van – ám ezt rendszerszintű problémának tartja, tekintve, hogy a területen dolgozók mindannyian éhbérért dolgozó közalkalmazottak, akik életüket kockáztatják a járvány idején, fizetésüket pedig nem a főváros, hanem saját bértáblájuk tartja alacsony szinten. 

Egy pályakezdő szakképzett idősotthoni ápoló ágazati bérpótlékkal és az eddigi fővárosi emeléssel együtt is mintegy nettó 160 803 forintot keres jelenleg - írtuk meg még áprilisban.

Tesztelés nélkül küldhettek vissza betegeket is az idősotthonba

A főpolgármester a koronavírus robbanásszerű terjedésének okát inkább a rossz kormányzati protokollban látja – abban, hogy a kórházakból tesztelés nélkül is visszaküldték a betegeket a szociális intézményekbe.

A betegkiadás előtti tesztelést éppen Sára Botond kormánymegbízott tiltotta meg, álbiztonságot adó, felesleges költségeket generáló eljárást. Így a kórházak helyett a főváros végezte el a kórházból idősotthonokba visszaküldött lakók tesztelését.

Még annyian sem voltak az Országgyűlés rendkívülinek meghirdetett ülésén, mint ahány képviselő az egészet kezdeményezte.