Oroszország;Vlagyimir Putyin;Aljakszandr Lukasenka;Fehéroszország;

- Két héten belül összeül Moszkvában Putyin és Lukasenka

A fehérorosz külügyminiszter szerint az orosz álláspont tartja vissza a külső erők beavatkozását a fehérorosz belügyekbe.

Mihail Misusztyin orosz miniszterelnök szeptember 3-án Minszkbe utazik – közölte Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, amikor szerdán Moszkvában fogadta fehérorosz hivatali partnerét, Uladzimir Makejt.

Lavrov megerősítette, hogy Vlagyimir Putyin orosz és Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök két héten belül tárgyalóasztalhoz ül az orosz fővárosban. Hozzátette, hogy Moszkva elismeri az augusztus 9-én megtartott fehérorosz elnökválasztás eredményét, és kifejezte reményét, hogy párbeszéd útján sikerül majd stabilizálni a helyzetet az országban.

Lavrov destruktívnak nevezete az EU és a NATO által Fehéroroszországgal kapcsolatban kiadott nyilatkozatokat.

Makej a találkozón azt hangoztatta, Fehéroroszországnak sikerült megakadályoznia, hogy területén a Nyugat megismételje a „színes forradalom” ukrán forgatókönyvét. 

A fehérorosz diplomácia vezetője köszönetet mondott Oroszországnak a hazájában az elnökválasztás után kialakult válsággal kapcsolatban kifejtett álláspontjáért, amely szerinte „olyan ellensúlyt képez, amely visszatartja a külső erőket a Belarusz Köztársaság belügyeibe való nyílt beavatkozástól”.

Az Interfax hírügynökség szerint pénteken Moszkvába várják a fehérorosz védelmi minisztert. Viktar Hrenyin vezérőrnagy a Független Államok Közössége, a Sanghaji Együttműködési Szervezet és Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezet védelmi minisztereinek tanácskozására utazik az orosz fővárosba.

Miközben a fehérorosz vezetés Moszkvának gazsulál, addig a fehérorosz ellenzék új pártot alapít Vmesztyi (Együtt) néven. 

Fehéroroszországban hetek óta tüntetések zajlanak, miután az elnökválasztáson Aljakszandr Lukasenka államfő megszerezte sorban a hatodik mandátumát. Az egykori téeszelnök a hivatalos adatok szerint a szavazatok 80 százalékával győzött. Az ellenzék szerint a minszki vezetés elcsalta a választást, és a nyugati országok sem ismerik el a voksoláson született eredményt.

A tüntetések békések, erőszakot csak a hatóságok alkalmaznak.  Elemzők szerint a tüntetőkkel szembeni erőszakos fellépés után a karhatalom fenyegetésekkel, illetve aktivisták célzott őrizetbe vételével próbálja módszeresen elfojtani a tiltakozásokat.

A járvány több mint 857 ezer életet követelt világszerte.