A Magyar Orvosi Kamara nyolcezer orvost kérdezett meg, és a felmérésükből kiderült, hogy 77 százalékuknak az orvosbérekről szóló törvény a jelen formájában elfogadhatatlan. Az EMMI azonban nem tart attól, hogy tömegesen hagynák el az orvosok a pályát – számolt be az ATV Híradó a minisztérium közleményéről.
A csatorna arra kérdezett rá, hogy mi az EMMI véleménye a felméréséről, és nem félnek-e attól, hogy sok lesz ezután a pályaelhagyó az egészségügyben.
A MOK felmérése szerint az orvosok 40 százaléka otthagyná a közellátást is, és csaknem harmaduk (5110-en) névvel is nyilatkozott arról, hogy ez év végével az új jogviszonyt nem fogja felvállalni. A nemrég elfogadott új törvény magasabb jövedelmet és a hálapénz büntetőjogi szankcionálását ígéri, de „ezért cserébe” megfosztja az orvosokat a közalkalmazotti státuszuktól. A jövőben eltilthatók a másodállásaiktól, valamint vezényelhetőkké válnának békeidőben is, akár két évre is áthelyezhetik őket az ország bármely pontjára. A kamara emiatt kompromisszumos javaslatot készített a törvény módosítására, amelyet elküldött Pintér Sándor belügyminiszternek. Ez keretek közé szorítaná az orvosok vezénylését békeidőben, és meghatározná, mely esetekben tilthatnák el őket másodállástól.