Váratlan helyen, az osztrák fővárosban csaptak le terroristák. Gyarmati István biztonságpolitikai szakértő lapunknak elmondta, felmerül az esetleges összefüggés a hétfői és az elmúlt hetek franciaországi eseményei között. A bécsi támadás előkészítettsége arra utal, hogy régóta tervezték azt – mutatott rá. Gyarmati István szerint az elkövető helyi támogatást is igényelt, már csak azért is, mert az országban nehéz fegyverekhez hozzájutni. Noha könnyen lehet, Emmanuel Macron francia elnök bejelentésére adtak választ – aki meghirdette a radikális iszlám elleni harcát – ugyanakkor a szakértő felhívta a figyelmet arra, hogy a szélsőséges iszlamisták mindig találnak okot a gyilkolásra.
Arra a kérdésre, miért pont Ausztriát szemelték ki célpontnak a terroristák, Gyarmati István azt mondta, könnyebb lehet olyan országokban merényletet elkövetni, ahol kisebb a médiafigyelem, mert ezek az államok rendszerint kevésbé vannak felkészülve egy ilyen támadásra.
Riasztó, hogy Magyarországhoz ilyen közel hajtottak végre iszlamista támadást. Ennek ellenére Gyarmati István szerint nem vagyunk könnyű célpont a terroristáknak. Már csak azért is jobb helyzetben van az ország, mert nincsenek jelen olyan agresszív muzulmán közösségek, amelyek hátteret nyújthatnának egy efféle merényletsorozathoz. „Magyarország nehéz terep ilyen szempontból, de nem szabad elaludni, mert sosem lehet kizárni ezt a lehetőséget” – fogalmazott Gyarmati István.
Ausztria eddig nem keltette fel a radikális iszlamisták figyelmét, bár előjelek azért akadtak. Pár éve osztrák lapok arról írtak, a stájerországi Graz lett a szélsőségesek új központja. Péntek este pedig Bécsben történt egy nagyobb, muszlim közösség gyülekezett a város egyik terén, és szélsőséges jelszavakat skandáltak. Később betörtek egy templomba, ahol az „Allah akbar!” kifejezéseket kiabálva felborogatták a berendezést, törtek-zúztak.
Kérdés, milyen irányt vesz a történtek után Ausztria, mennyire marad nyitott, multikulturális város. Közvetlen pártpolitikai hatása ugyanakkor vélhetően nem lesz a történteknek – magyarázta a Népszavának Kiss J. László. A Corvinus Egyetem tanára elmondta, Sebastian Kurz számára az események felhasználhatók arra, hogy bizonyítsa, a néppárti-konzervatív migrációs politika helyes és megerősítheti pozícióját a vele koalícióban kormányzó zöldekkel szemben. Utóbbi tömörülés pedig rábízhatja a kancellárra a probléma kezelését, még akkor is, ha nem feltétlenül ért vele egyet. Európai szintéren szintén csak megerősödhet Sebastian Kurz. A szakértő úgy véli, Bécs nem fog alapvetően megváltozni a történtek miatt, továbbra is megőrzi nyitottságát.