Fidesz;Deutsch Tamás;Európai Néppárt;EPP;

2020-12-16 14:41:11

Nem zárják ki, de felfüggeszthetik Deutsch Tamás tagságát az EPP-frakcióban

Kemény hangú állásfoglalást készülnek elfogadni a néppárti EP-képviselők, amely kvázi ultimátumot ad a fideszeseknek.

Deutsch Tamást ma este nem zárják ki az Európai Néppárt (EPP) európai parlamenti frakciójából, csak valószínűleg felfüggesztik a tagságát. Ez azt jelenti, hogy megfosztják minden olyan funkciójától és lehetőségétől, amely azért jár neki, mert a pártcsoporthoz tartozik. A döntés következményeként az EPP nevében nem kaphat felszólalási időt a plenáris üléseken, nem készíthet jelentéseket és nem viselhet tisztségeket. Emiatt valószínűleg le kell mondania alelnöki posztjáról az EP költségvetési ellenőrző bizottságában.

A Néppárthoz közeli forrásaink szerint a frakció vezetése azért nem javasol szavazást Deutsch kizárásáról az este 6 órakor kezdődő ülésen, mert a határozathoz nem lenne meg a szükséges többség. A német CDU/CSU delegáció, amely a politikai csoport legnagyobb létszámú küldöttsége, egyelőre nem kívánja kenyértörésre vinni a dolgot a Fidesszel, inkább megvárná vele a pártcsalád döntését. A németek egyetértése nélkül nem sikerülne keresztülvinni a kizárási kezdeményezést, hallottuk.

Az esti tanácskozásra készült állásfoglalás-tervezet ennek megfelelően felkéri az Európai Néppártot, hogy amint az egészségügyi helyzet megengedi, határozzon a felfüggesztett magyar tagpárt sorsáról. (A pártcsalád döntéshozó politikai gyűlésén csak a tagok fizikai jelenlétében lehet szavazást tartani.) A Süddeutsche Zeitung birtokába került szöveg leszögezi: a Fidesz képviselőinek folyamatos támadásai az Európai Unió és annak értékei ellen nem egyeztethetők össze az EPP által vallott normákkal, különösen a jogállamiság, a független igazságszolgáltatás, a politikai befolyástól mentes média, a civil társadalom támogatása, az emberi jogok és a kisebbségek védelme terén. A néppárti határozattervezet egyben felszólítja a fideszes EP-képviselőket, gondolják végig, hogy hajlandók-e a néppárti értékek szellemében tevékenykedni, vagy ha nem, vonják le a szükséges következtetéseket.

Az EPP politikai csoportjában mintegy 40 képviselő kezdeményezte a fideszes politikus kizárását, mert két interjúban is a Gestapo szlogenjéhez hasonlította Manfred Weber frakcióvezető egyik megjegyzését a jogállam tiszteletben tartásáról. A néppárti képviselők a múlt héten már röviden megvitatták az indítványt, és úgy döntöttek, hogy a következő ülésükön ismét napirendre tűzik. Othmar Karas, az Osztrák Néppárt EP-delegációjának vezetője akkor azt követelte, hogy a december 16-iki tanácskozáson végre bocsássák szavazásra az ügyet. Deutsch Tamás egy korábbi sajtóközleményében jelezte, hogy az interjút követő napon levelet küldött Webernek, amelyben tisztázta az interjúja után felmerült „vádakat”, és ezt később egy telefonbeszélgetésben is megerősítette. Deutsch kedd délután bocsánatkérő levelet küldött az Európai Néppárt (EPP) európai parlamenti frakciójának.