A Debreceni Egyetem vezetése – a vidéki tudományegyetemek közül elsőként – múlt pénteken jelentette be, hogy az egyetemi szenátus ellenszavazat nélkül elfogadta a modellváltás kezdeményezéséről szóló javaslatot. Vagyis az intézmény már idén alapítványi fenntartásba kerülhet.
Ha ez megtörténik, egy hatalmas állami földterület is magántulajdonba kerül: úgy tudjuk, hogy az itteni agrárképzésnek és kutatásnak köszönhetően maga az egyetem több száz hektáros földterülettel rendelkezik, ami jelentős értéket képvisel. Tehát a magánosítással ezek a földek is kikerülnének az állam fennhatósága alól. Fábián István, az egyetem korábbi rektora, jelenleg tanára – hangsúlyozva, hogy nem konkrétan Debrecenre, hanem általában a felsőoktatásban most zajló folyamatokra reflektál – lapunknak azt mondta: az átláthatatlanság az egyik legnagyobb gond az egyetemek alapítványba adásával, s az, hogy a jelenlegi hatalom évtizedekre bebetonozza magát az intézményekben.
Az eddigi folyamatokból az látszik, hogy a kormánypárt mindenhová beülteti az embereit. A Miskolci Egyetemet birtokba vevő alapítvány kuratóriumi elnöke nem más, mint Varga Judit igazságügy miniszter, a hírek szerint a Szegedi Egyetem irányításában Novák Katalin kaphat posztot, Debrecenben Pósán László fideszes képviselő, sőt, Kósa Lajos volt polgármester neve is felmerült, annak ellenére, hogy utóbbi nem rendelkezik még egyetemi diplomával sem.
Az átalakítás mellett érvelők szerint az alapítványi irányítással csökken majd a bürokrácia, s könnyebb lesz például lefolytatni a közbeszerzéseket. Ez utóbbit egyébként Fábián István szavai szerint Orbán Viktor már 2012-ben megígérte a Rektori Konferencia elnökének, de a megvalósítás elmaradt. Ahhoz azonban, hogy egyszerűsítsék az egyetemi kutatómunkát és oktatást gúzsba kötő, a volt rektor szavai szerint „elmebeteg” közbeszerzési eljárásokat, nem kellene alapítványi tulajdonba adni a nagy múltú intézményeket, elég lenne módosítani a nyakatekert szabályozáson.