felsőoktatás;Stumpf István;

2021-02-11 10:42:53

Itt a válasz arra, hogy miért kell az egyetemi vagyont alapítványokba kiszervezni

Stump István kormánybiztos szerint nagyfokú szabadság köszönt be azáltal, hogy a modellváltó intézmények kikerülnek az államháztartási törvények alól.

Stumpf István szerint az intellektuális tőkébe való beruházás Magyarország versenyképességnek a záloga. Meglátása szerint vannak kiugróan szép teljesítmények, az alacsonyan fizetett oktatók közül sokan kiteszik a lelküket, de összességében a hazai felsőoktatás lemaradt a világ élmezőnyében, sőt még Közép-Európában is – nyilatkozta a felsőoktatási modellváltásért felelős kormánybiztos a Magyar Nemzetnek.

A volt alkotmánybíró több erős kijelentést is tett a kormányközeli lapnak. Az interjú arra is választ adott, hogy eddig miért nem öntötte a tervezett, eddig „soha nem látott” összeget a felsőoktatásba a 2010 óta regnáló Orbán-kormány. Itt emlékeztetünk arra, hogy ez 1509 milliárd forint uniós támogatást jelent, ami négyszer akkora összeg, mint az EU előző költségvetési időszakában.

Stumpf szavai szerint „nagyon nem mindegy, hogyan használjuk fel az előttünk álló időszakban ideáramló, igen jelentős forrásokat”.

Azt mondta, természetes, hogy ahol változás indul, ott az emberekben keletkezik egyfajta félelem, bizonytalanság.

Közölte, hogy a kormány nem akar nyomást gyakorolni az egyetemekre: a mintegy harminc állami egyetemből 15 intézményt érint a modellváltás. Stump István pozitívumként beszélt arról, hogy az egyetemi vagyon a fideszes kezekben tartott magánalapítványokhoz kerül, egyúttal részben meg is magyarázta az eddigi közpénz magánosítását.

A kormánybiztos ezután az egyetemi oktatóknak is odaszólt.

A kormánybiztos a Népszavának nemrég azt nyilatkozta, hogy az egyetemek ha később meggondolják magukat, akár vissza is léphetnek a modellváltástól.