visegrádi négyek;Andrej Babis;Jog és Igazságosság;Peter Pellegrini;igor matovic;

2021-03-04 07:30:00

Távolodóban a V4-ektől

Sokszor leírtuk, hogy a visegrádi együttműködés már csak papíron létezik, Orbán Viktor a térségben is egyre inkább magára marad, s ez teljesen független a Fidesz néppárti tagságától. Szlovákiában – eltekintve a régóta a parlamenten kívül vegetáló Magyar Közösség Pártjától (MKP) – nincs igazi szövetségese.

Még 2012-ben közös pálinkázással jelezte Robert Fico akkori szlovák miniszterelnökkel, mennyire jól megértik egymást. Ficót azonban magával sodorta az oknyomozó újságíró, Jan Kuciak meggyilkolását követő felháborodási hullám, s Orbán az őt a kormányfői bársonyszékben követő Peter Pellegrinivel, illetve a tavalyi választáson győztes, Orbán-szerű figurának tartott Igor Matoviccsal sem került szorosabb kapcsolatba. Kész csoda lenne, ha a mostani szlovák koalíció kitöltené mandátumát, de Fico visszatérésére sincs esély, a következő választást minden bizonnyal Pellegrini Hlas nevű tömörülése nyerné meg. Pellegrini nem populista.

Bár Andrej Babis cseh miniszterelnököt nem nevezhetjük Orbán nagy szövetségesének, csak akkor találják meg a közös hangot, ha a bevándorlás elutasításáról van szó. De már csak azért sem lehetséges az Európát érintő kérdésekben nagy szövetség közöttük, mert Babis pártja, az Ano az EPP liberális frakciójában foglal helyet. Az októberi prágai választás után azonban a maradék jó viszony is megszűnhet a cseh és a magyar kormány között, már ha valóra válik a bukmékerek jóslata, akik szerint a következő miniszterelnök Ivan Bartos lesz. A kalózpárti politikus Orbán politikájának az egyik legkeményebb ellenzője a cseh politikai palettán. 2019-ben a Klubrádiónak nyilatkozva azt közölte, Babis csak kispályás a magyar kormányfőhöz képest.

A magyar kormány egyedüli szövetségese a lengyel kabinet, legalábbis ha Brüsszel ostorozásáról van szó. Külpolitikai kérdésekben azonban távoliak az álláspontjaik a magyar kormány Oroszország-politikája miatt. Lengyelországban 2023-ban rendeznek parlamenti választást, de valószínűtlen, hogy a jobboldali populista Jaroslaw Kaczynski pártja, a PiS megismételje a 2019-es 43,6 százalékos eredményét. A legutóbbi felmérések szerint 30-37 százalékon áll a párt, amivel megnyerné ugyan a következő voksolást, de a legutóbbi közvélemény-kutatások szerint a választók már jobban bíznak az ellenzékben, mint a kormányban. Jellemző, hogy az ország helyzetét 29 százalék értékeli jónak, 54 százalék szerint viszont rossz az irány. Így Kaczynski rezsimje is omladozni kezdett.