Csehország;Milos Zeman;Oroszország;kémbotrány;Andrej Babis;orosz hírszerzés;

2021-04-20 06:16:51

Cseh fordulat

Megszokhattuk már, hogy a Kreml cinikus pökhendiséggel reagál egy-egy nemzetközi intésre vagy szankcióra, ám a 18 orosz diplomata Csehországból való kiutasítására adott hisztérikus válasz azt jelzi, Moszkvát váratlanul érte a diplomáciai botrány. Látszólag Oroszország „győzött”, hiszen ők két cseh diplomatával többet utasítottak ki, de az, hogy Csehország hirtelenjében ilyen élesen Moszkva ellen fordult, derült égből villámcsapásként érte a moszkvai diplomáciát.

Pedig minden olyan jól alakult. Az oroszok trójai falovának is nevezett cseh elnök évek óta a markában tartja Andrej Babis miniszterelnököt, s a kormányfő sorsa nagyon is Milos Zemantól függ majd az októberi parlamenti választás után. Az államfő még növelte is a kormányra gyakorolt befolyását azzal, hogy a szociáldemokraták másfél héttel ezelőtti tisztújításán elbukott az orosz szerepvállalást kritikusan szemlélő Tomás Petrícek Jan Hamácek pártelnökkel szemben, így előbbi a külügyi tárca vezetéséről is kénytelen volt lemondani.

Most azonban minden megváltozott. Babis kormányfő biztosan igen erős bizonyítékokkal tudja alátámasztani, hogy a cseh lőszerraktárban történt korábbi robbantások mögött az orosz hírszerzés áll, hiszen a miniszterelnök eddig rendre határozatlannak mutatkozott, ha Zeman érdekei ellen kellett fellépnie. A köztársasági elnök viszont feltűnően hallgat.

Az ügynek nagyon súlyos következményei lesznek. Csehország ezután aligha vásárol Szputnyik V vakcinát, és kizárja az oroszokat a Dukovany Atomerőmű bővítésének tenderéből. Figyelemreméltó az is, hogy Lengyelország és Szlovákia hamar szolidaritást vállalt Prágával, ám a Brüsszel ostorozásakor oly hangos magyar diplomácia hangját most nem hallottuk. Így különösen nehéz azt állítani, hogy a visegrádi együttműködést nem Magyarország verte szét.