főpolgármesteri hivatal;hajlétalanok;Szabolcs utca;

- Hajléktalankórház : együtt dolgozik a kormány és a főváros a megoldáson

Ígéretük szerint addig nem költözik az intézmény, amíg nem születik mindenki számára megfelelő megoldás.

A főváros és a kormány közösen dolgozik a Szabolcs utcai, hajléktalanokat ellátó egészségügyi intézmény jövőbeli fejlesztésén – tájékoztat a Főpolgármesteri Hivatal szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében.

A hajléktalanokat ellátó egészségügyi intézmény kapcsán létrehozott közös munkacsoport első ülésén a felek egyértelművé tették, hogy kölcsönösen érdekeltek egy a jelenlegihez hasonló intézmény folyamatos és hosszútávú működésében. Ezért a munkacsoport felkérte a Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei (BMSZKI) főigazgatóját, hogy a civil és egyházi karitatív szervezetek bevonásával dolgozzon ki javaslatokat a lehetséges további működésére.

A munkacsoport ennek is figyelembevételével tesz javaslatot a döntéshozóknak az intézmény jövőbeni sorsára, ideértve a működés helyszínét és tevékenységi körét. Leszögezték, hogy

mindaddig, amíg a konszenzusos, mindenki számára megfelelő megoldás megszületik, az intézmény a jelenlegi helyszínen és jelenlegi formában működik tovább.

A munkacsoportban a kormányoldalt Fónagy János miniszterhelyettes mellett Vecsei Miklós miniszterelnöki megbízott, míg a Fővárosi Önkormányzatot Kiss Ambrus általános főpolgármester-helyettes, valamint Zakar Gergely, a Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei (BMSZKI) főigazgatója képviseli. 

Az ügy előzménye, hogy a hajléktalankórház kialakításáról a kormány és a főváros együtt döntött még 2011-ben. Az akkor már évek óta üresen álló Szabolcs utcai kórház egyik épületét a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. adta bérbe a fővárosnak, amely 345 millió forintból alakított ki ott egy krónikus belgyógyászati osztályt, valamint egy lábadozó részleget. Győri Péter, a BMSZKI volt szakmai vezetője szerint az épületben lévő kórtermek felszereltsége vetekszik sok fővárosi kórházéval, ráadásul nincs is más ilyen intézmény Budapesten. Az MNV ennek ellenére az első lehetséges időpontban felmondta a szerződést, hogy az épületet átadja a gyógyszerészeti intézetnek, amelynek belvárosi irodaházát négy éve jóval a piaci ár alatt Habony Árpád köre vásárolta meg az államtól.

Karácsony Gergely főpolgármester áprilisban kijelentette, hogy a Szabolcs utcai kórház nem költözik sehova, de készek átadni a kormánynak egy fővárosi ingatlant, „ahova azt költöztetnek, akit akarnak”. Hozzátette, hogy cserébe tulajdonba kérik a Szabolcs utcai épületet, ahol zavartalanul működtethetik tovább a kórházat.

Az országos tisztifőorvos közölte, hogy a fővárosban és környékén a szennyvízben mért koronavírus örökítőanyag mennyisége elkezdett csökkenni.