Rövid interjút készített Karikó Katalin kutatóbiológussal az mta.hu az Magyar Tudományos Akadémia május eleji közgyűlésén elhangzott ünnepi előadása után. A biokémikus kérdezték az mRNS-alapú vakcinák hatásosságáról, a gyerekek és várandósok oltásáról, a vírusvariánsok elleni hatékonyságról, a harmadik oltás szükségességének lehetőségéről, továbbá egy lehetséges új variáns elleni vakcina kifejlesztéséről is.
Karikó Katalin elmondta, a Pfizer/BioNTech vakcina novemberben lezárult klinikai tesztelésének eredménye szerint annak hatásossága 95 százalék fölött van. A 12–15 éves korosztály számára kifejlesztett védőoltás klinikai tesztelése, amelyet kétezer tinédzseren végeztek el, szintén eredményesen zárult, és a vakcinát az Egyesült Államokban már engedélyezték is. A biokémikus elmondta, hogy a 12 év alattiak számára kifejlesztett vakcina klinikai tesztelése is elkezdődött márciusban. Hozzátette, a Moderna is megkezdte a hat hónapos kortól adható vakcina klinikai tesztelését.
Az mRNS-alapú vakcinák technológiájának szabadalmaztatója a várandósok oltásáról úgy fogalmazott: „legjobb tudomásom szerint ajánlott, hogy a kismamák mindkét oltást felvegyék, kivéve akkor, ha a második dózisra már a harmadik trimeszter során kerülne sor. Akkor az ajánlás az, hogy a kismama a szülés után kapja meg”. Karikó Katalin hangsúlyozta, a vakcina nemcsak az anyát, hanem a magzatot is védi.
A harmadik oltással kapcsolatban a biokémikus azt mondta, még nem tudni, szükség lesz-e rá. „Ha azt látjuk, hogy azok, akik két oltást kaptak, megfertőződnek, akkor lehetőség van harmadik, negyedik vagy akár tizedik dózis beadására is.” Az mRNS-vakcinákat ugyanis bármennyiszer lehet ismételni.
Karikó Katalin elmondta, folyamatosan tesztelik a variánsokra a vakcinát. Az már ismert, hogy a vírus brit és brazil változata ellen is ugyanúgy véd, mint az eredeti, vuhani ellen, a dél-afrikai variánssal szemben valamivel kisebb a hatásossága. A szakember megjegyezte, az ellenanyag az első védelmi vonal, de a második, úgynevezett sejtes védelmet még nehezebben kerülik ki a variánsok.
Arra a kérdésre, hogy mennyi idő alatt tudnak egy új vírusvariáns ellen is hatékony vakcinát fejleszteni, Karikó Katalin úgy válaszolt, körülbelül hat hétre van szükségük egy új vakcina létrehozásához, és ha nem kell újra lefolytatni egy III-as fázisú klinikai vizsgálatot, akkor az hamarabb eljuthat az oltópontokra is.
Mint megírtuk, csütörtök reggel Orbán Viktor miniszterelnök fogadta Karikó Katalint. A kötetlen beszélgetésen, amelyben a kormányfő kifejezte elismerését és nagyrabecsülését a biokémikus kutatói munkásságával kapcsolatban, szó esett a tudós személyes életútjáról, az mRNS-alapú vakcinák kifejlesztéséről, a magyar tudomány nemzetközi teljesítményéről és az oltás fontosságáról is.
Karikó Katalint nemrég kitüntette az Emberi Méltóság Tanácsa. A biokémikus kijavította azt, az Orbán-kormány által közzétett táblázatot, amely azt igyekezett bemutatni, hogy a keleti vakcinák hatékonyabbak a nyugatiaknál, a Pfizer-vakcina pedig kevésbé biztonságos, mint az orosz és a kínai oltóanyag. Karikó Katalin megjegyezte, kizárólag megfelelő kontrollal lehet összehasonlítani valamit.