felsőoktatás;Állami Számvevőszék;modellváltás;

2021-06-03 16:55:23

A volt fideszes országgyűlési képviselő vezette Állami Számvevőszék is rájött, indokolt volt az egyetemi modellváltás

A magát függetlennek tartó intézménynek ismét sikerült egy, a kormány intézkedését alátámasztó megállapítást tennie.

"Újabb hat, modellváltással érintett felsőoktatási intézmény - 2017-2019. évek közötti, illetve a 2020-as fenntartóváltás időpontjáig tartó - vagyongazdálkodását értékelte az Állami Számvevőszék. Valamennyi vizsgált egyetem - az Állatorvostudományi Egyetem, a Miskolci Egyetem, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, a kecskeméti Neumann János Egyetem, a Soproni Egyetem és a győri Széchenyi István Egyetem - kapcsán megállapították a számvevőszék szakértői, hogy a felsőoktatási intézmények az értékelt időszakban nem biztosították a közfeladat ellátását szolgáló nemzeti vagyon megőrzését és védelmét, így indokolt volt a tulajdonosi joggyakorlás kereteinek megerősítése "- írta csütörtöki közleményében az Állami Számvevőszék (ÁSZ).

A szervezet jelezte, össztársadalmi érdek, hogy a felsőoktatási intézmények szabályosan gazdálkodjanak a rájuk bízott közpénzzel. A már említett intézmények ellenőrzését az indokolta, hogy ezek voltak érintettek az ún. "modellváltásban."

Így nem is kellett az ellenőrzött szervezetek részére semmiféle javaslatot megfogalmazni, hanem az ÁSZ elnöki levélben hívta fel az érintett egyetemeket fenntartó kuratórium elnökeinek figyelmét az ellenőrzés megállapításainak jövőbeli hasznosítására, a rendelkezésre álló vagyon pontos számbavételére.

  

Az Állami Számvevőszék egyébként előszeretettel tünteti fel önmagát független intézménynek, ugyanakkor működése során rendre a Fidesz furkósbotjaként funkcionál. Mint lapunk is megírta, a Színház-és Filmművészeti Egyetem (SZFE) bekebelezésénél kirobbant tiltakozások idején tartotta égető szükségét ecsetelni az ÁSZ, hogy az egyetem korábbi vezetése mennyi előírást sértett meg és mekkorák voltak a korrupciós kockázatok. Amikor a kormány az akadémiai kutatóintézeteket alakította át, akkor történetesen náluk találtak problémákat, de a kormánynak megfelelő pillanatban több ellenzéki párt esetében is szabálytalanságokra bukkantak. Eközben a Borkai Zsolt vezette győri önkormányzat működésével éveken át nem foglalkoztak. Domokos László mindezek ellenére lapunknak adott korábbi interjújában visszautasította, hogy politikai megrendeléseket teljesítenének.